Čtvrtek 20. ledna. Svátek má Ilona.

Členové i nečlenové OPEC omezují produkci ropy. Ceny ropy přesto oživily pouze mírně

Investice 23.01.2017 | 09:13 0 Komentářů

Členové OPEC se dohodly na konci loňského roku s dalšími zeměmi mimo kartel na snížení produkce ropy o 1,8 milionu barelů denně. Víkendové setkání představitelů těžařských zemí ve Vídni ukázalo, že produkce zatím klesla o 1,5 milionu barelů denně.

Ke snížení produkce o dalších 300 tisíc barelů denně by mělo dojít během února. „Nečlenové OPEC zpravidla zvyšovali svou produkci, aby kompenzovali dobrovolné škrty OPEC. Nyní ale vidíme dobrovolné škrty na obou stranách,“ sdělil Chálid Fálih, ministr energetiky Saúdské Arábie.

Ceny ropy v očekávání dodržování dohody o omezení těžby v pátek pokračovaly v růstu. V pondělí ráno se držely zhruba na stejné úrovni. Dalšímu růstu cen totiž brání růst těžby ropy ve Spojených státech.

„Uvidíme, s čím producenti přijdou na další schůzce. Ta by se měla odehrát ve druhé polovině března v Kataru. Do té doby již budou k dispozici první odhady produkce za leden a únor a možnost posoudit, jak se dohodu daří naplňovat, bude přece jen větší,“ uvedl Petr Báča, analytik ČSOB.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.