CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

17. 03. 2021

0 komentářů

Čísla ze služeb jsou slabá, zatím ale neukazují na prudší propad než v Evropě

 

Lednová tvrdá čísla z průmyslu, obchodu, dopravy a služeb zatím ukazují to, co průzkumy mezi podnikateli – přetrvávající hluboký rozdíl mezi tím, jak pandemii zvládá průmysl a jak sektor služeb.

Loading 

Prudký pokles maloobchodu (-9 % meziročně) doplnily i přetrvávající slabé podnikové služby (-10 % meziročně), doprava (-9 % meziročně) a zejména pohostinství a hoteliérství (-70 % meziročně). I průmysl sice opticky nevypadal v lednu tak dobře jako na konci roku 2020, ale to zejména proto, že narážel na vysokou srovnávací základnu z uplynulého ledna.

Celkově zatím nově příchozí čísla až překvapivě ukazují na relativně mírný pokles HDP o 0,3-0,4 % mezikvartálně na začátku roku 2021 (i když nejistota spojená s odhady je vysoká). To je zhruba stejný výsledek, na jaký ukazují i naše nowcasty pro celou eurozónu…, s tím rozdílem, že eurozóna byla zasažena třetí vlnou pandemie o poznání méně než Česko, které nakonec muselo sáhnout k výrazně přísnějším uzavírkám ekonomiky.

Dnes budou české trhy sledovat zejména zasedání amerického Fedu. To bude klíčové pro celkovou náladu na globálních dluhopisových trzích. Růst amerických výnosů v uplynulém měsíci dokázal trápit jak české dluhopisy, tak i korunu. Podle našeho názoru dnes Fed se silnější prognózou v ruce nebude mít zatím moc růst amerických výnosů a sílící na dolar úplně zastavit. Čekáme však, že další postup dál nebude tak prudký jako v posledních měsících a rostoucí americké výnosy by nemusely tak negativně dopadat na českou korunu. Na druhou stranu, české dluhopisy asi zůstanou pod tlakem, protože kromě vnějšího prostředí budou negativně ovlivňovány očekáváním masivních domácích emisí – stát si tento rok může chtít na trzích půjčit až 700 miliard korun.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Spoléhat se ve stáří pouze na pomoc státu je riziko

Diskuze ohledně valorizace penzí a posunutí důchodového věku zvedají varovný prst pro mladší ročníky, že není dobré spoléhat se pouze na starobní důchod. Hektické a nepředvídatelné kroky české vlády poukazují na nutnost spoléhat se výhradně sám na sebe. Opět se dostává na scénu otázka, jak si včas […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *