Středa 22. září. Svátek má Darina.

Čínský drak ztrácí sílu

InvesticeMakro 14.03.2012 | 18:27 0 Komentářů

Do Číny, druhé největší ekonomiky světa, vkládají podnikatelé i investoři obrovské naděje. V posledních letech zažila země prudkou ekonomickou expanzi, přičemž potenciál na další rozmach ještě zdaleka nebyl vyčerpán. Nejnovější statistiky však ukazují, že čínský ekonomický rychlík zpomaluje. Investoři proto musí postupně přehodnocovat svá očekávání (komentář Colosseum).

Čínský premiér Wen Jiabao uvedl, že v tomto roce se vláda bude snažit o růst HDP na úrovni 7,5%. V posledních sedmi letech byl cíl 8%. I když je skutečný růst ekonomického výstupu každý rok vyšší oproti cíli, tak se jedná o signál, který znervóznil mnohé investory. Varováním jsou i poslední makroekonomické statistiky.

V prvních dvou měsících tohoto roku se investice do fixních aktiv zvýšily podle údajů Národního statistického úřadu o 21,5 procenta oproti předchozímu roku, což je nejnižší růst od konce roku 2006. Investice jsou tahounem čínské ekonomiky (tvoří přibližně 50% HDP). Vláda se sice snaží podpořit spotřebu domácností, ale tato složka HDP je stále výrazně nižší oproti investicím.

Graf č.. 1: Meziroční růst fixních investic v Číně (zdroj: NBSC)
colosseum-cina-01

Zklamáním jsou i údaje o maloobchodních prodejích spotřebního zboží. Ty se v prvních dvou měsících zvýšily meziročně o 14,7 procenta, což je také nejnižší údaj za několik let. Významný je údaj za leden a únor o nejvyšším deficitu obchodní bilance za posledních 22 let. Důvodem byl přibližně 40procentní růst dovozu. Čína výrazně zvýšila platbu za dovoz ropy a jiných komodit. Současné zdražování ropy na světových trzích pro ni není příznivé, protože její energetická závislost je relativně vysoká.

Graf č.. 2: Meziroční růst maloobchodních prodejů v Číně (zdroj: NBSC)
colosseum-cina-02

Čínský průmysl bojuje s prudce rostoucími vstupními náklady, kvůli kterým klesá jeho konkurenční výhoda na mezinárodních trzích. Investiční banka Standard Chartered zveřejnila výsledky průzkumu mezi výrobními podniky umístěnými na průmyslově založeném východě země. V tomto roce zatím zvýšily v průměru mzdy o 10%. V posledních letech zde rostou pracovní náklady o 10 až 15% za rok. Oproti USA a Evropě jsou čínští dělníci stále mnohem levnější, ale při současném tempu růstu platů může být tento rozdíl již za 5 let tak malý, že se do země nevyplatí přesouvat výrobu.

Výhled na následující měsíce není pro Čínu příznivý. Ochlazování ekonomickéhoho boomu by mělo nadále pokračovat, i když centrální banka již opět začala s uvolňováním měnové politiky. Investoři by raději měli hledat příležitosti v jiných rozvíjejících se zemích, případně v USA, které překvapují rychlým hospodářským zotavováním.

Boris Tomčiak, Colosseum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.