Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Pod Cínovcem leží nerostný poklad

26.04.2017 | 14:48 1 Komentář

Minerální poklad, který byl v minulosti považován za odpad po těžbě cínu a wolframu leží takřka nepovšimnut pod povrchem Cínovce v Krušných horách.

Geologický průzkum odhalil obrovské zásoby horniny cinevalit, která obsahuje lithium. První odhady tipují více než 650 milionů tun horniny. Takto bohaté ložisko nelze nalézt již nikde jinde v Evropě.

Studie zatím propočítala prvních 21 let provozu, během kterých by se z podzemí ročně odčerpaly necelé dva miliony tun rudy. Úpravárenský závod v Dubí by z nich ročně vyráběl téměř 21 tisíc tun velmi dobře prodejné suroviny. „Nemělo cenu dělat ekonomické výhledy na 50 či 100 let. Zpracovali jsme proto zatím model pro 10 procent zásob, které všechny patří mezi velmi dobře prozkoumané,“ uvedl ředitel Geometu Richard Pavlík. Čistá hodnota projektu činí podle studie 540 milionů dolarů.

Zdroj: iHNed.cz

Jeden komentář: “Pod Cínovcem leží nerostný poklad”

  1. Milan Farský napsal:

    Naprosto nerealizovatelná těžba. Možná až bude mít lithium cenu zlata. Greisenové žíly s lithiem jsou rozmístěny v horizontálních čočkách procházející velmi tvrdou žulou. Jsou velmi hluboko pod povrchem. Proto těžit rudu způsobem jako cín v Altenbergu pomocí mohutné pinky nepůjde. Stejně jako se ukázala nerentabilní hlubinná těžba cínu na Cínovci a předtím v Krupce zkrachuje i tento projekt. Suroviny tohoto typu jsou daleko snáze dostupné jinde ve světě jako sekundární ložiska. A propos, v dávné minulosti byly cínové ruddy z greisenu v této oblasti také těženy ze sekundárních ložisek a úspěšně. A tehdejší prospektoři sami poznali, že k primárním ložiskům se lopotit nemá cenu. Kdo nepoznal svoji minulost, musí si ji znovu prožít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.