Pátek 21. ledna. Svátek má Běla.

Číně se na vrchol před USA nechce

Makro 13.05.2014 | 11:56 0 Komentářů

Spojené státy přijdou o prvenství největší světové ekonomiky již v letošním roce, podle Světové banky to původně mělo být až kolem roku 2019. Porovnáním parity kupní síly však bude v letošním roce čínská ekonomika dosahovat velikosti 16,7 bilionu dolarů oproti americké, která bude „pouze“ 16,6 bilionu dolarů.   

Mezinárodní měnový fond předpokládá, že čínský hospodářský růst bude 7,5 procenta na rozdíl od amerického, který dosáhne 2,8 procenta. Právě kvůli rozdílům v hospodářském růstu se dostane Čína na prní pozici už letos.

Čína své vedení popírá, protože to pro ni přináší spíše negativní než pozitivní důsledky. I přestože tím může ještě více manifestovat svou moc, musela by například vydat větší finanční prostředky Organizaci spojených národů či na znečištování ovzduší.  „Lidé by se začali ptát, proč vláda nedává více financí na sociální účely nebo na životní prostředí,“ tvrdí Minxin Pei z Claremont McKenna College v Kalifornii.

„Je to důkaz, že čínská ekonomika je pořád na postupu a že roste rychleji než vyspělý svět. Myslím ale, že třeba pro Spojené státy to žádný negativní praktický dopad mít nebude. Je to jeden z ukazatelů. V HDP na hlavu je Čína samozřejmě mnohem slabší než Spojené státy,“ uvedl Tomáš Vlk, Patria Finance.

Zdroj: Aktuálně.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.