Úterý 28. září. Svátek má Václav.

CII750: Na kapitálových trzích český investor vydělal v průměru 5,32 %

Investice 08.04.2019 | 16:23 0 Komentářů

Za první kvartál letošního roku průměrný český investor vydělal na kapitálových trzích 5,32 procenta. Během prvních třech měsíců vydělávala téměř všechna aktiva. Ztrátu vykázaly pouze dílčí fondy zaměřené na specifické oblasti alternativních investic.

Přestože ukazatele ekonomického růstu globálně slábnou, trhům pomáhá politika centrálních bank, které odstupují od zvyšování úrokových sazeb. Dalším z důležitých faktorů je i globální peněžní nabídka. Velkou roli v ní hraje monetární stimul Číny, která tímto způsobem brzdí své ekonomické ochlazení,“ vysvětluje Michael Holec, hlavní analytik poradenské společnosti Swiss Life Select.

Investičním fondům se dařilo hlavně díky růstu kapitálového trhu, který nejvíce ovlivnily kroky centrálních bank. FED i ECB shodně zvolily mírnější přístup k monetární politice, tedy především k navyšování úrokových sazeb. To se pozitivně odrazilo nejen v růstu cen akcií a dluhopisů, ale i na výnosech investičních fondů. Obava ze zpomalování ekonomiky se naopak neprojevila.

Graf: Vývoj Indexu českého investora (CII750) od začátku indexu

Zdroj: CII750, Swiss Life Select a Thomson Reuters

Zdroj: Tisková zpráva Swiss Life Select

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.