Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Český stát hospodařil v prvním pololetí roku se schodkem

Deficit státního rozpočtu dosáhl za první čtvrtletí výše 5,65 miliardy korun. Za celý rok počítá Ministerstvo financí se schodkem 70,8 miliardy Kč.

V porovnání s předchozím rokem, kdy byl státní rozpočet za stejné období v plusu 1,3 miliardy Kč, se jedná,v případě deficitu 5,6 miliardy, o znatelné zhoršení. Nicméně tento výsledek je podle ministerstva způsoben převody peněz do Státního fondu dopravní infrastruktury, které již dosáhly 18,6 miliardy korun a přesunem 12 miliard korun na Správu železniční dopravní cesty. Ta těmito penězi zaplatí Českým drahám za majetek, který na ni převedl nedávno přijatý zákon.

Celkové příjmy státního rozpočtu za letošních šest měsíců činily 536,6 miliardy korun a meziročně stouply o více než 53 miliard korun. Pozitivní vývoj je dán především rostoucími příjmy z daní a poplatků, ale také přijatými transfery a nedaňovými a kapitálovými příjmy.

Příští rok by měl podle prvních návrhů ministerstva financí, které schválila minulý týden vláda, klesnout schodek státního rozpočtu na 38,1 miliardy korun. Výdaje rozpočtu by měly činit 1,053 bilionu korun.


Zdroj: E15

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.