Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Český průmysl ve výborné kondici

Vývoj ekonomiky 03.05.2021 | 10:23 0 Komentářů

Další průzkum potvrdil příznivou situaci v tuzemském průmyslu. Podle dnes zveřejněného indexu nákupních manažerů je situace v českém průmyslu nejpříznivější za poslední tři roky. Dubnový PMI se už přiblížil na dohled hranice 60.
Druhá ani další vlna pandemie a s ní spojený lockdown vývoj v tomto největším odvětví už přímo příliš nezasáhla, a tak průmysl pokračoval i v dubnu v rychlém růstu výroby i v nabírání nových zaměstnanců.Zatímco poptávka zůstává velmi silná, část firem se musí – stejně jako v předchozích měsících – vypořádávat s komplikacemi s dodávkami komponent a surovin i s jejich prudce rostoucími cenami, které se začínají postupně přelévat i do cen pro koncové zákazníky.

Průmysl tedy zůstává i nadále motorem české ekonomiky, kterému se daří navzdory komplikacím v mezinárodní dopravě i ustrnutí dodavatelských řetězců.

Už tento pátek uvidíme jeho březnové výsledky, které budou nepochybně příznivé ať už z pohledu růstu výroby nebo přílivu nových zakázek. Meziroční čísla budou již brzy vypadat dokonce impozantně. Stejně jako u dalších ukazatelů totiž začne fungovat efekt nízkého srovnávacího základu. Proto by neměl překvapit ani dvojciferný výsledek, který už naznačila čísla z automobilového průmyslu. Tam se počet vyrobených vozů zvýšil oproti loňskému březnu o téměř 50 %.

Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.