CZK/€ 24.660 +0,26%

CZK/$ 23.004 -0,30%

CZK/£ 28.759 -0,86%

CZK/CHF 23.868 +0,07%

03. 05. 2021

0 komentářů

Český průmysl ve výborné kondici

 

Další průzkum potvrdil příznivou situaci v tuzemském průmyslu. Podle dnes zveřejněného indexu nákupních manažerů je situace v českém průmyslu nejpříznivější za poslední tři roky. Dubnový PMI se už přiblížil na dohled hranice 60. 


Druhá ani další vlna pandemie a s ní spojený lockdown vývoj v tomto největším odvětví už přímo příliš nezasáhla, a tak průmysl pokračoval i v dubnu v rychlém růstu výroby i v nabírání nových zaměstnanců.Zatímco poptávka zůstává velmi silná, část firem se musí – stejně jako v předchozích měsících – vypořádávat s komplikacemi s dodávkami komponent a surovin i s jejich prudce rostoucími cenami, které se začínají postupně přelévat i do cen pro koncové zákazníky.

Průmysl tedy zůstává i nadále motorem české ekonomiky, kterému se daří navzdory komplikacím v mezinárodní dopravě i ustrnutí dodavatelských řetězců.

Už tento pátek uvidíme jeho březnové výsledky, které budou nepochybně příznivé ať už z pohledu růstu výroby nebo přílivu nových zakázek. Meziroční čísla budou již brzy vypadat dokonce impozantně. Stejně jako u dalších ukazatelů totiž začne fungovat efekt nízkého srovnávacího základu. Proto by neměl překvapit ani dvojciferný výsledek, který už naznačila čísla z automobilového průmyslu. Tam se počet vyrobených vozů zvýšil oproti loňskému březnu o téměř 50 %.

Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Za inflaci mohou „autisté“

Česko má nejvyšší inflaci za skoro třicet let, poprvé od prosince 1993 přesahuje čtrnáct procent. A bude hůř. Blbě jsou na tom i jinde. Třeba v Estonsku je inflace takřka devatenáctiprocentní. Takže neobstojí tvrzení, že s eurem by byla inflace v ČR nutně nižší.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.