Pondělí 25. ledna. Svátek má Miloš.

Český dluhopis je nejdražším dluhopisem na světě, dvouletý výnos dnes klesl pod -1 %

Investice 19.10.2016 | 13:45 0 Komentářů

Výnos dvouletého českého státního dluhopisu se dnes poprvé v historii propadl pod –1 %. Už včera se objevily zprávy, že se podle některých zdrojů dostal český výnos pod ten švýcarský, a je tak nejnižší na světě. Dnešní pohyb na trzích tuto skutečnost potvrdil. Český státní dluhopis s dvouletou splatností je tak se svým výnosem –1 % „nejdražším“ dvouletým dluhopisem na světě.

Důvodem pro tento pohyb je pokračující spekulace především ze zahraničí na konec kurzového závazku České národní banky. Část investorů sází na posílení české měny po „exitu.“ Jiní využívají mimořádné situace na trhu, která jim  umožňuje vyměnit na určitý čas svá eura do korun, koupit český dluhopis klidně i s nominálním výnosem –1 %, ale po převedení zpět do eur vybrat i tak kladný výnos. Na českém trhu totiž kvůli intervencím chybí eura, protože je skupuje ČNB v rámci obrany kurzového závazku, a za jejich poskytnutí dostávají zahraniční investoři výraznou prémii.

Vysoký zájem po českých krátkodobých dluhopisech i navzdory záporným výnosům potvrdily výsledky dnešní aukce. Investoři poptávali téměř 21 miliard korun dluhopisu se splatností v roce 2019, jeho výnos přitom dosáhl průměrně –0,56 %. Poptávka podle nás plynula prakticky výhradně od zahraničních spekulantů. Pro domácí investory jsou české státní dluhopisy neatraktivní. Další dva dluhopisy v aukci, které měly splatnosti v letech 2023 a 2030 dohromady přilákaly poptávku jen 4,7 miliardy korun.

Marek Dřímal, ekonom Komerční banky

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.