Středa 21. října. Svátek má Brigita.

Česko ve vleku eurozóny bohatne… kde nejvíce?

I když poslední čísla z eurozóny “neoslňují”, čeká nás další silný rok – bude se jednat již o pátý rok v řadě, kdy se růst eurozóny bude blížit nebo překoná 2 %. Z příznivé situace těží i Česko, které v posledních čtyřech letech eurozónu v růstu navíc výrazně překonává.

Za poslední čtyři roky se HDP reálně (po očištění o cenový vývoj) v Česku zvýšil o necelých 15 %, zatímco v eurozóně o necelých 9 %. Paradoxní je, že za celé post-krizové období (posledních devět let) to není o moc vice. Z pohledu Česka je pak vždy otázkou “do pranice”, zda si na rychlý růst ekonomik dokáží sáhnout i domácnosti.

Podle hrubých čísel se zdá, že v zásadě ano. Zatímco nominální HDP (včetně růstu cen) od roku 2008  vzrostl o zhruba 18%, čistý disponibilní důchod domácností (tedy to, co lidem zůstane v peněženkách po odečtení daní a přičtení nejrůznějších podpor) stoupl o 17%. Čísla (v detailnějším členění) máme zatímm k dispozici do roku 2016, ale rok 2017 byl spíše ve znamení zlepšující se situace domácností.

Při pohledu do krajů je patrné, že čisté příjmy nerostou vždy a všem stejně. V posledních devíti letech relativně nejrychleji rostlo bohatství lidí ve středočeském, jihomoravském a libereckém kraji. Po přepočtení na obyvatele nám lidnatý středočeský kraj vypadne a vedle libereckého a jihomoravského kraje se čisté finanční příjmy nejvíce zvýšili lidem na Karlovarsku (viz grafy níže).

Česko bohatne

Česko bohatne

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.