CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

23. 04. 2024

0 komentářů

Česko v pasti NIMBYsmu

 

Restart Česka. Republika v pohybu. Česko musí zrychlit. The country for the future. To vše jsou názvy strategií, jak modernizovat tuzemskou ekonomiku v režii hlavních politických stran. Jejich výchozí premisa je bezpochyby pravdivá – Česko má všechny předpoklady prosperovat a hrát první ligu společně s vyspělými západními státy. Na cestě nás však čeká spousta výzev. A nejde přitom pouze o pro-růstové legislativní změny, ale také o mentální výhybku napříč společností.

Loading



 

Dobrý příkladem je nedávná debata o vysokorychlostní železnici. Starostové dotčených obcí sice chápou potřebu takové výstavby, ale zároveň říkají, že „nechtějí narušit klid a pohodu na vesnici“. Proto musí rychlovlaky prostě zpomalit. A ideálně být skryty v tubusu, což celé investici jen stěží zajistí rozumnou míru návratnosti. Zvýšení meziregionální mobility by přitom skrze rychlou (a ekologickou) dopravu mohlo pozvednout regiony a zároveň snížit tlak na bydlení v největších městech.

Jde o ukázkový příklad fenoménu NIMBY („Not In My BackYard“). Jen ať se staví, ale rozhodně ne poblíž mě, nebo dokonce přímo na mém „dvorku“. Tento přístup je ještě silnější na tuzemském nemovitostním trhu. Hlavní problém nabídkové strany jsou zdlouhavá povolovací řízení – čekání na stanoviska dotčených orgánů, řešení odvolání nebo přezkumy stanovisek – která typicky zaberou nejdelší čas v rámci celé výstavby. Společně s tím však nedostupnost vlastnického bydlení zvyšuje právě NIMBYsmus, který vehementně blokuje novou výstavbu a brání dalšímu rozvoji. Příkladem budiž množící se petice mezi obyvateli sídlišť proti často rozumnému rozšiřování o nové panelové domy…

To vše ilustruje současné Česko. Chceme být moderní ekonomikou pro 21. století, ale hlavně nic neměnit. Místo NIMBYsmu potřebujeme YIMBYsmus. Stejně jako zásadní legislativní změny, které umožní aktivní rozvoj a modernizaci tuzemské ekonomiky. V některých oblastech jsme již vykročili správným směrem, pro transformaci ekonomiky a prolomení pasti středního příjmu. Je však potřeba nebát se razantnějších zásahů. Jen tak totiž budeme schopni znovu nakopnout ekonomiku a zároveň zajistit svižné a udržitelné tempo konvergence k nejvyspělejším ekonomikám.

Autor: Dominik Rusinko, analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *