Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

České ekonomice se daří. Její výkon vzrostl o 0,7 procenta

Investice 31.08.2018 | 10:29 0 Komentářů

Česká ekonomika je stále na výsluní. Podle Českého statistického úřadu mezičtvrtletně vzrostl o 0,7 % a meziročně o 2,4 %.

„Růst ekonomiky byl tažen domácí i zahraniční poptávkou. Nejvíce přispěly investiční výdaje a spotřeba domácností. Podniky více investovaly do strojů a zařízení. Významné byly taky investice do dopravních prostředků, hlavně u dopravních podniků. Kromě toho vzrostly investice krajů a obcí do dopravní infrastruktury. Domácnosti více utrácely za zboží i služby. Výsledkem pozitivního ekonomického vývoje bylo, že ve druhém čtvrtletí pracovalo v České republice o 101 tisíc osob více než před rokem,“ uvádí ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Porovnáme-li letošní první čtvrtletím, kdy HDP meziročně rostl o 4,1 %, zjistíme, že došlo ke zpomalení růstu jak domácí spotřeby, tak investičních výdajů. Negativní vliv na meziroční růst HDP měla ve druhém čtvrtletí tvorba zásob.

„Za celý rok 2018 by česká ekonomika mohla vykázat růst HDP v oblasti 3 % a v porovnání s rokem 2017, kdy růst HDP činil 4,5 %, tak půjde o výrazné zpomalení,“ uvádí Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE a dodává, že česká ekonomika operuje výrazněji nad svým potenciálem než ostatní ekonomiky ve středoevropském regionu. Podle něj lze předpokládat, že celoroční růst české ekonomiky bude letos jasně slabší než růst HDP v Polsku či Maďarsku.

Růst je způsoben také spotřebou domácností

Za růstem českého hospodářství stály především investice a spotřeba domácností. Pod tlakem nedostatku zaměstnanců na jedné straně a rostoucích zakázek na straně druhé jsou firmy nuceny více investovat. Nepřekvapí proto další razantní nárůst investic do strojů a zařízení (+7,9 %), které se tak vlastně na celkovém růstu investic podílí téměř třetinou. Vedle toho je vidět silnou investiční aktivitu v oblasti bytové výstavby, nicméně s ohledem na růst cen bytů se dá říct, že nabídka nových nemovitostí není stále ještě dostatečná,“ uvedl Petr Dufek z ČSOB.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.