Úterý 26. října. Svátek má Erik.

Česká spořitelna omezuje prodeje hypoték přes externí sítě

Česká spořitelna se rozhodla utlumit prodej svých hypoték prostřednictvím zprostředkovatelských sítí. Důvodem je zhoršená platební morálka takto získaných klientů.

Česká spořitelna – jeden ze tří největších poskytovatelů hypotečních úvěrů na českém trhu – se rozhodla pro zpřísnění podmínek při schvalování nových hypotečních obchodů. A to především u těch obchodů, které bance zajistily externí hypoteční zprostředkovatelé. Objem takto získaných nových obchodů se podle prvních informací rázem meziročně snížil o polovinu. 

"Když sledujeme kvalitu úvěrového portfolia, která přijde přes pobočky a přes hypoteční brokery, tak je velmi patrný výrazný rozdíl v rizikovosti v jednotlivých portfolií," uvedl Jiří Škorvaga, ředitel pro retailovou klientelu a upřesňuje: "hypotéky prodané prostřednictvím brokerů jsou nesplácené sedmkrát častěji než ty prodané v naší pobočkové síti.""

Podle Jiřího Škorvaga se Česká spořitelna rozhodla pro utlumení rizikových obchodů a bude upřednostňovat kvalitu úvěrového portfolia. Přitom externí partneři přinášeli České spořitelně obchody za desítky miliard Kč.

"Problém s kvalitou může být u malých sítí o několika desítkách prodejců s krátkou historií. Velké sítě si své prodejce dokáží pohlídat," vyjádřil se ke Tomáš Prouza, ředitel pro rozvoj a péči o klienty společnosti Partners.

Ostatní banky nevidí v prodejích přes externí distribuční kanály problém a svou spolupráci dále posilují. Komerční banka přes "externisty" získává přibližně 50 % obchodů, Hypoteční banka právě oznámila partnerství v prodeji hypoték s ING a Českou pojišťovnou. Raiffeisen v loňském roce zvýšila objem poskytnutých hypoték o 100 %, přičemž 75 % všech poskytnutých hypoték zprostředkovali externí spolupracovníci.

Zdroj: E15, Česká spořitelna, Komerční banka, Raiffeisenbank 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.