Středa 22. září. Svátek má Darina.

Česká národní banka snížila cenu peněz

Banky 28.06.2012 | 15:58 1 Komentář

Česká národní banka (ČNB) na svém dnešním měnovém zasedání podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu. Dvoutýdenní repo sazba tak klesla na 0,5 %, což je nejnižší hodnota v historii (komentář GE Money Bank).

Reakce ČNB na aktuální vývoj v ekonomice byla všeobecně očekávaná. Pokles tempa meziročního růstu spotřebitelských cen i slabý výkon českého hospodářství v prvním čtvrtletí letošního roku otevřel prostor pro snížení ceny peněz. Díky utlumené poptávce bude ale efekt nižší sazby zatím značně omezený. Pomoci by mohla až v momentě nastartování ekonomiky, které očekáváme na přelomu letošního a příštího roku. Vše bude ale záviset na situaci v Evropě.

Evropská centrální banka (ECB) na svém posledním měnovém zasedání ponechala sazby na stávající úrovni. Další rozhodování, které je naplánované na 5. července by ale mohlo přinést změnu. Stále více analytiků v poslední době volá po vyšším zapojení ECB v dluhové krizi. Snížení úrokových sazeb by mohlo především ulevit bankám. Rychlý dopad do reálné ekonomiky se ale od toho kroku čekat nedá.

Otázkou také zůstává, co ECB udělá s cenou těch peněz, které si banky u ní ukládají. Ta je nyní 0,25 % a obvykle se pohybuje v souladu se změnou základní sazby. Nulový úrok na depozitech u ECB by tak banky mohl motivovat k nákupu dalších dluhopisů, což opět posílí vazbu mezi státy a jejich bankovním sektorem.

Jeden komentář: “Česká národní banka snížila cenu peněz”

  1. KajmanK napsal:

    To bude inflace, paráda. Jenže se oficiálně nepřizná, Kalouskovy dluhopisy tedy budou v záporném výnosu. Kdo koupil, prohloupil: http://milanben­dl.blog.idnes­.cz/c/262737/Pro­tiinflacni-dluhopis-Nesmysl-a-podvod.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.