CZK/€ 24.380 +0,14%

CZK/$ 23.706 +0,67%

CZK/£ 28.780 -0,02%

CZK/CHF 25.162 +0,38%

28. 06. 2012

1 komentář

Česká národní banka snížila cenu peněz

 


 

Reakce ČNB na aktuální vývoj v ekonomice byla všeobecně očekávaná. Pokles tempa meziročního růstu spotřebitelských cen i slabý výkon českého hospodářství v prvním čtvrtletí letošního roku otevřel prostor pro snížení ceny peněz. Díky utlumené poptávce bude ale efekt nižší sazby zatím značně omezený. Pomoci by mohla až v momentě nastartování ekonomiky, které očekáváme na přelomu letošního a příštího roku. Vše bude ale záviset na situaci v Evropě.

Evropská centrální banka (ECB) na svém posledním měnovém zasedání ponechala sazby na stávající úrovni. Další rozhodování, které je naplánované na 5. července by ale mohlo přinést změnu. Stále více analytiků v poslední době volá po vyšším zapojení ECB v dluhové krizi. Snížení úrokových sazeb by mohlo především ulevit bankám. Rychlý dopad do reálné ekonomiky se ale od toho kroku čekat nedá.

Otázkou také zůstává, co ECB udělá s cenou těch peněz, které si banky u ní ukládají. Ta je nyní 0,25 % a obvykle se pohybuje v souladu se změnou základní sazby. Nulový úrok na depozitech u ECB by tak banky mohl motivovat k nákupu dalších dluhopisů, což opět posílí vazbu mezi státy a jejich bankovním sektorem.

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.