CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

20. 03. 2024

0 komentářů

Česká národní banka bude snižovat sazby „opatrně“

 

Česká národní banka podle našeho očekávání snížila v březnu úrokovou sazbu o 50bps na 5,75 %. Doprovodný komentář přitom vyzněl poměrně jednoznačně v jestřábím duchu a česká koruna v prvotní reakci posílila skoro o deset haléřů.

Loading 

Zásadní zprávou je, že se bankovní rada s vysokou pravděpodobností nechystá urychlit snižování úrokových sazeb. Pro výraznější snížení sazeb zvedli ruku “pouze” dva členové bankovní rady (vedle Jana Fraita pravděpodobně Tomáš Holub).

V pozadí rozhodnutí stála situační zpráva, která pravděpodobně bankovní radě poněkud překvapivě ukázala, že oproti únoru by měla být úroková trajektorie o něco vyšší, a to nehledě na výrazně nižší úroveň inflace. Svoji roli podle nás sehrává několik faktorů. Za prvé, technicky vzato skutečnost, že se ČNB rozhodla postupovat po menších krocích, než indikovala únorová prognóza, mohlo vést jednoduše k posunutí “počátečních podmínek” modelu směrem výše. Za druhé, úrokové sazby očekávají trhy výše než v únoru (což se automaticky promítá i do Česka). A za třetí, koruna je o více než 2 % slabší, než indikovala únorová prognóza.

Bankovní rada navíc dál akcentuje spíše pro-inflační rizika – zejména vysokou inflaci služeb, slabší kurz koruny a neukotvená inflační očekávání. Zdá se tak, že i směrem k dalším zasedáním je urychlené snižování úrokových sazeb po “větších krocích” tabu.

V neposlední řadě Aleš Michl naznačil, že květnová revize rovnovážné úrokové sazby pravděpodobně posune její úroveň lehce vzhůru (to by pak posunulo vzhůru i terminální sazbu v nové prognóze).

REKLAMA

To vše je zatím konzistentní s naším výhledem, ve kterém očekáváme pokles úrokových sazeb po 50bps krocích do srpna a následně tři snížení sazeb po 25bps na konečných 3,50 % na konci roku 2024.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 


Související články

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun, přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se […]

Text: Redakce

14. 06. 2024

Bitcoin ukončil týden na vyšší úrovni po silném přílivu do spotových ETF

Bitcoin zakončil minulý týden o 3 % výše po silném přílivu peněz do amerických spotových bitcoinových ETF. V úterý došlo k celkovému přílivu 887 milionů USD do amerických spotových bitcoinových ETF, což byl druhý nejvyšší den zaznamenaný od jejich spuštění. V čele stál FBTC společnosti Fidelity s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *