Pátek 22. října. Svátek má Sabina.

Česká ekonomika ztrácí důvěru

InvesticeMakro 25.03.2019 | 10:22 0 Komentářů

Souhrnný indikátor důvěry Českého statistického úřadu v březnu meziměsíčně poklesl o 1,2 na 97,0 bodu. Důvěra v ekonomiku se tedy oproti únoru snížila v podnikatelské i spotřebitelské sféře.

„V březnu rostla důvěra pouze v odvětví stavebnictví, podniky si pochvalují stále rostoucí poptávku po stavebních pracích. Naopak zpomalení jsme meziměsíčně zaznamenali v průmyslovém sektoru a dlouhodobě i v odvětví obchodu,“ sdělil Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Během března důvěra v českou ekonomiku klesla na dvouleté minimum. Je tedy nejnižší od března roku 2017. Důvěra meziměsíčně vzrostla jen ve stavebnictví, které stále těží z domácí poptávky.

Zhoršení nálady v tuzemském průmyslu není až tak překvapivé a bohužel koresponduje se zprávami, jež přicházejí od průmyslových výrobců ze sousedního Německa. Přesto ale podnikatelé v tuzemském průmyslu stále hodnotí současnou celkovou i zahraniční poptávku obdobně, jak tomu bylo minulý měsíc, tedy v únoru, v případě zahraniční poptávky ovšem toto hodnocení není nijak slavné,“ řekl Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Nepříznivé zprávy ze zahraničí spolu s rostoucími nejistotami a riziky se tak začínají stále více projevovat i v sentimentu tuzemských firem a spotřebitelů. Viditelná je změna nálady v průmyslu, kde se na horizontu tří měsíců čeká další pokles tempa výroby. Horší je i naladění obchodníků i poskytovatelů služeb,“ doplnil Petr Dufek z ČSOB.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.