Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Jáč: Česká ekonomika čelí rizikům dalšího zpomalení

Investice 25.03.2019 | 09:43 0 Komentářů

Důvěra v tuzemské ekonomice v březnu klesla, a to jak mezi podnikateli, tak na straně spotřebitelů.
Na průmysl zřejmě doléhá i slabost na straně našich hlavních obchodních partnerů a důvěra v tomto sektoru ekonomiky klesla na nejnižší úroveň od září roku 2013. Na několikaleté minimum klesla nálada i v případě spotřebitelů, kde se mírně zvyšují obavy z výhledu jejich vlastní finanční situace a obavy z nezaměstnanosti.

Průzkum ČSÚ hlásí, že v březnu důvěra v tuzemskou ekonomiku klesla na dvouleté minimum, tedy nejníže od března roku 2017. Pokles byl zaznamenán ve většině sektorů na straně podnikatelů, jedinou výjimkou bylo stavebnictví, jež stále profituje z rozjeté domácí poptávky. Slabší důvěra je i na straně spotřebitelů: zde se zřejmě projevuje uvědomění, že jejich finanční situace a stejně tak situace na trhu práce se nemohou zlepšovat donekonečna.

Zhoršení nálady v tuzemském průmyslu není až tak překvapivé a bohužel koresponduje se zprávami, jež přicházejí od průmyslových výrobců ze sousedního Německa. Přesto ale podnikatelé v tuzemském průmyslu stále hodnotí současnou celkovou i zahraniční poptávku obdobně, jak tomu bylo minulý měsíc, tedy v únoru, v případě zahraniční poptávky ovšem toto hodnocení není nijak slavné.

Pro tuzemský průmysl bude klíčové právě to, zda se dokáže stabilizovat či dokonce oživit růst průmyslové aktivity v eurozóně anebo zda pokračující zpomalení, jež průzkumy naznačují letošní první kvartál, přetrvá i do dalších čtvrtletí.

Zhoršení nálady na straně spotřebitelů pak vnímám jako podporu pro předpoklad, že růst spotřeby domácností v české ekonomice letos dále zpomalí. I nadále ale platí, že spotřeba domácností bude jedním z klíčových tahounů růstu české ekonomiky jako celku.
 
Průzkum důvěry naznačuje, že česká ekonomika čelí rizikům dalšího zpomalení, což by měla při svém rozhodování vzít v úvahu i ČNB.

Březnový průzkum důvěry velmi dobře zapadá do dilemat, jimž čelí ČNB při svých úvahách o možnosti dalšího zvýšení úroků. Jestliže vývoj inflace a také kurzu koruny hovoří ve prospěch zvýšení úrokových sazeb, tak zpomalování hospodářského růstu v eurozóně a s ním spojená rizika pro českou ekonomiku hovoří proto spěchu při zpřísňování měnových podmínek.

Březnový průzkum důvěry asi nebude pro ČNB tou nejzásadnější informací při jejím rozhodování, přesto i tento průzkum je na pomyslných miskách vah argumentem ve prospěch stability úroků ČNB na nadcházejícím zasedání bankovní rady, jež se koná tento čtvrtek.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.