Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Česká ekonomika za loňský rok předčila očekávání

InvesticeMakro 15.02.2019 | 10:34 0 Komentářů

Podle Českého statistického úřadu růst české ekonomiky loni zpomalil na 3,0 procenta ze 4,5 procenta v roce 2017. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2018 stoupl tuzemský hrubý domácí produkt (HDP) meziročně o 2,9 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu vývoje ekonomiky Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Zatímco eurozóna směřovala do útlumu a Německo balancovalo na hranici recese, český růst v závěru loňského roku zrychlil až na jedno procento,“ uvedl Petr Dufek z ČSOB.

Česká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí předčila analytické odhady a rostla tempem 2,9 procenta. To bylo blízko horních analytických odhadů. Čeští i zahraniční analytici počítali s růstem 2,4 procenta.

Očekávání překonal, byť méně výrazně, i růst za celý rok 2018, který činí rovná tři procenta. Trh počítal spíše s růstem těsně pod úrovní tří procent. Je však třeba upozornit, že aktuální údaj je jen předběžný odhad a konečný výsledek se může od předběžného lišit, zejména pak růst ve čtvrtém kvartále se může ještě změnit až o několik desetin procentního bodu oběma směry. I tak by měl zůstat poměrně pozitivní dojem z výkonu české ekonomiky závěrem roku 2018,“ uvedl Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.

V letošním roce by ekonomika měla pokračovat v dynamice velmi blízko svému potenciálu. Očekáváme, že zahraniční poptávka by se po divoké druhé polovině loňského roku měla stabilizovat. Domácí spotřeba zůstane silná, když by ve reálném vyjádření měla přidat 3,2 %,“ doplnil Viktor Zeisel z Komerční banky a dodal, že na druhé straně očekává výrazné zpomalení od investic, které budou bojovat s vysokou srovnávací základnou letošního roku a slabším přílivem peněz z evropských fondů. Celkově by tak podle něj domácí ekonomika měla letos přidat 2,7 % po 3,0 % v loňském roce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.