Pátek 25. června. Svátek má Ivan.

Češi hýří optimismem i v listopadu

Makro 24.11.2014 | 14:21 0 Komentářů

Dobrá nálada zůstala v domácí ekonomice i v listopadu, kdy podle konjukturálního průzkumu Českého statistického úřadu přidal souhrnný indikátor ekonomického sentimentu meziměsíčně 1,3 bodu a dostal se tak o desetinku nad 10 bodů. Lepší nálada byla vidět naposledy v únoru 2011. V meziročním srovnání je optimismus více než dvojnásobný.

Čemu ekonomika vděčí za další, již čtvrté meziměsíční zlepšení v řadě? Jsou to opět především samotní Češi, kteří jako zdroj dobré nálady zmiňují především příznivý vývoj na trhu práce, menší obavu o ekonomiku a menší strach z růstu cen. Dobrý a stabilní výhled se taktéž projevil v jejich nižším úmyslu spořit. Spotřebitelé tak v listopadu přestali být pesimisté (jejich měřítko nálady se dostalo do kladných hodnot) a jsou nyní nejveselejší od dubna 2007.

Důvěra spotřebitelů se dostává na šestileté maximum. Lidé se méně bojí budoucnosti, nezaměstnanosti i inflace. A také hodlají méně spořit. Je to nepochybně zajímavá informace s ohledem na nadcházející Vánoce. Když ovšem vezmeme v úvahu aktuální nepříliš vysoký růst mezd, tak rozhodně dramatické utrácení obyvatel před vánocemi až tak čekat nemusíme,“ uvedl Petr Dufek, investiční výzkum ČSOB.

Průmyslníci, kteří se do velké míry podílí na zlepšení na trhu práce, své hodnocení ekonomiky v listopadu mírně zhoršili. Na zaměstnanost by to ale nemělo mít vliv, přestože horší nálada je důsledkem nižší poptávky. A i výhled do dalšího půl roku mírně utrpěl, když s přetrvávající nejistotou na zahraničních trzích, především v Evropě, nervozita zpracovatelů lehce stoupla. Celkově indikátor v průmyslu poklesl o jeden bod na 2 body a letos poprvé se meziročně zhoršil.

Dobré počasí s nadprůměrnými teplotami, které by mělo vydržet i v dalších týdnech, vlévá pozitivní energii do žil stavařů. Ti sice nevidí celkový vývoj ekonomiky tak růžově jako před měsícem, svoji vlastní situaci, zakázky a tříměsíční výhled ohledně stavební aktivity a zaměstnanosti ale zhodnotili lépe.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.