CZK/€ 25.165 +0,04%

CZK/$ 23.481 +0,05%

CZK/£ 29.375 +0,05%

CZK/CHF 25.729 +0,16%

15. 10. 2013

0 komentářů

Ceny výrobců – stále stejná písnička

 


 

V porovnání se srpnem ceny farmářů klesly poměrně výrazné o 1,8 %, vývoj, na kterém se podílela levnější zelenina i ovoce a dražší živočišná produkce. Nejvíce rostly ceny jatečních prasat, nicméně díky cenám krmiv (pokles o 5 % po –1,3 % v srpnu) by mohlo zdražování zmírnit.

Co naplat, že hrušky a švestky, kterých každý z nás dohromady spotřebuje zhruba 5kg ročně, v posledních týdnech zlevňují. Ceny nejpopulárnějšího ovoce – jablek totiž neklesají. Ačkoliv by se mohlo zdát, že zhoršení odhadu domácí úrody požene v dalších měsících cenu jablek vzhůru, opak může být pravdou. Na výslednou cenu mají totiž domácí producenti malý vliv, protože velká část spotřeby je uspokojována dovozem ze zahraničních trhů.

Nicméně hlavní faktor, který snižuje zemědělské ceny, jsou obiloviny. Cena pšenice v posledních měsících razantně klesala, především kvůli loňské neúrodě. Navíc tento vývoj bude mít v dalších měsících (po říjnu) na ceny farmářů stále větší vliv s tím, jak se váha této složky v celkovém indexu zemědělců bude přibližovat zpět k 25 %. Velký podíl obilovin v zemědělských cenách je patrný i v meziročním srovnání. Ačkoliv ceny zeleniny, ovoce i hospodářských zvířat jsou v porovnání s minulým rokem vyšší, a to více než v minulých měsících, celkově ceny farmářů klesly o 0,1 %, z toho rostlinná produkce o 4,9 %. Mimochodem, za pekárenské výrobky a obiloviny vydají Češi necelé 4000 Kč ročně, to je ale méně než pětina celého „potravinového“ rozpočtu. Zásadní úspory se tedy v tomto směru čekat nedají, na druhou stranu i průmysloví výrobci ukazují, že se ceny snižují. Mlýnské a škrobárenské výrobky zlevnily meziměsíčně o 4,6 % (nejvíce v letošním roce) a v porovnání s minulým rokem jsou dražší jen o necelé procento. V srpnu to bylo ale ještě o 8 %. Dopad je samozřejmě patrný a v případě pekárenských a jiných moučných výrobků je to trend, který bude pravděpodobně pokračovat.

Průmysloví výrobci zvýšili ceny oproti loňskému roku o 0,6 %, nicméně zpracovatelské ceny se neměnily, a tak byl růst tažen převážně cenami energií. Z průmyslových dat víme, že automobilový průmysl postupně začíná vstávat z mrtvých a rostoucí poptávka je vidět i v cenách. Dopravní prostředky zdražily meziročně o 2,1 % po +0,9 % v srpnu, meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,5 %.

Ceny koksu a rafinovaných produktů vzrostly oproti srpnu o 0,6 %, nicméně vývoj u čerpacích stanic naznačuje, že v říjnu byly ceny nižší (v podstatě od poloviny září cena pohonných hmot razantně zlevňuje). Na druhou stranu cena ropy v říjnu opět začala růst.

REKLAMA

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Dotace pro průmysl: Německý tah a česká reakce

Německá vláda nedávno oznámila, že bude podporovat místní průmyslové podniky, chce tak reagovat na vysoké ceny elektřiny. Tato rozhodnutí mohou mít významné důsledky nejen v Německu, ale i v celé Evropě, včetně České republiky. Jedná se o krok, který reaguje na podobné iniciativy v USA a zdůrazňuje […]

Text: Filip Kučera

22. 03. 2024

Evropské akcie jsou historicky rekordně levné vůči těm americkým

Evropské akcie jsou teď v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. Brány jsou přitom v potaz všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě (viz graf […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

02. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *