Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Ceny v průmyslu opět zpomalily růst

Makro 16.04.2012 | 13:06 0 Komentářů

Březen ukázal, že inflace v průmyslu opět polevila. V meziměsíčním srovnání ale průmysloví výrobci zdražovali více než v únoru (+0,3 %). Ve srovnání s předchozím měsícem zdražovali i zemědělští výrobci (+3,1 %) a rostly i ceny tržních služeb (+0,8 %). Klesaly pouze ceny stavebních prací (-0,2 %) komentář GE Money Bank.

Meziměsíční růst cen zemědělských výrobců byl způsoben zdražováním zeleniny a živočišné výroby. Ta po přerušení dlouho trvající růstové série v předchozím měsíci opět rostla, a to především kvůli růstu cen vajec (58,5 %). Meziročně ale současný růst cen nestačil vykompenzovat předchozí poklesy a zemědělští výrobci tak v porovnání s březnem 2011 zlevnili o 2,8 %.

Průmysloví výrobci zvyšují především ceny koksu a rafinovaných ropných produktů, které jsou výrazným motorem meziměsíčního i meziročního růstu. V březnu ale růst cen v této kategorii mírně ubral na tempu a ceny výrobců v průmyslu tak v březnu zpomalily z předchozích 3,6 % na 3,0 %. Nákladové inflační tlaky tak i navzdory vysokým cenám ropy na světových trzích postupně odeznívají. Tím se potvrzuje fakt, že v současné době česká ekonomika není ohrožená nadměrným růstem cen. 

Petr Gapko, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.