Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

Aktuální zprávy z průmyslu nejsou nejlepší

Investice 06.08.2019 | 13:13 0 Komentářů

Po čtyřech měsících růstu v červnu průmyslová výroba v České republice meziročně oslabila o 3,8 procenta. Důvodem je hlavně pokles výroby aut. Výsledky vyplývají z dat Českého statistického úřadu.

Zprávy z tuzemského průmyslu za letošní červen jsou zklamáním, ačkoliv byl poměrně výrazný meziroční pokles průmyslové výroby očekáván. V červnu nepříznivě působily kalendářní efekty a odstávky v energetice, pokles výroby je ale patrný napříč odvětvími,“ uvedl Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Podle ČSÚ tedy průmyslová produkce v červnu po očištění o vliv počtu pracovních dnů reálně meziročně klesla o 3,8 %. Po vyloučení sezónních vlivů byla meziměsíčně nižší o 2,8 %. Hodnota nových zakázek se v meziročním srovnání snížila o 9,9 %. Průmyslová produkce v červnu 2019 byla reálně meziměsíčně nižší o 2,8 %.

Čeští politici by v diskusi o návrhu státního rozpočtu měli zohlednit rychle se zhoršující čísla z průmyslu. Představa, že růst příjmů státního rozpočtu bude pokračovat v podobném tempu jako v minulých letech, se může ukázat jako chybná. V případě, že na červnová čísla z průmyslu naváže vývoj i v dalších měsících, hrozí, že se začne propouštět a dojde ke zpomalení růstu mezd,“ řekl hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

„Za celý rok 2019 momentálně očekávám růst tuzemské průmyslové výroby v rozmezí 1,0 % až 1,5 %, což ale předpokládá oživení ve zbytku letošního roku. Jinými slovy, je zde riziko, že růst průmyslové výroby bude možná ještě slabší, než výše uvedený rámec,“ doplnil Jáč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.