Neděle 05. července. Je státní Svátek - Cyril a Metoděj.

Aktuální zprávy z průmyslu nejsou nejlepší

Investice 06.08.2019 | 13:13 0 Komentářů

Po čtyřech měsících růstu v červnu průmyslová výroba v České republice meziročně oslabila o 3,8 procenta. Důvodem je hlavně pokles výroby aut. Výsledky vyplývají z dat Českého statistického úřadu.

Zprávy z tuzemského průmyslu za letošní červen jsou zklamáním, ačkoliv byl poměrně výrazný meziroční pokles průmyslové výroby očekáván. V červnu nepříznivě působily kalendářní efekty a odstávky v energetice, pokles výroby je ale patrný napříč odvětvími,“ uvedl Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Podle ČSÚ tedy průmyslová produkce v červnu po očištění o vliv počtu pracovních dnů reálně meziročně klesla o 3,8 %. Po vyloučení sezónních vlivů byla meziměsíčně nižší o 2,8 %. Hodnota nových zakázek se v meziročním srovnání snížila o 9,9 %. Průmyslová produkce v červnu 2019 byla reálně meziměsíčně nižší o 2,8 %.

Čeští politici by v diskusi o návrhu státního rozpočtu měli zohlednit rychle se zhoršující čísla z průmyslu. Představa, že růst příjmů státního rozpočtu bude pokračovat v podobném tempu jako v minulých letech, se může ukázat jako chybná. V případě, že na červnová čísla z průmyslu naváže vývoj i v dalších měsících, hrozí, že se začne propouštět a dojde ke zpomalení růstu mezd,“ řekl hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

„Za celý rok 2019 momentálně očekávám růst tuzemské průmyslové výroby v rozmezí 1,0 % až 1,5 %, což ale předpokládá oživení ve zbytku letošního roku. Jinými slovy, je zde riziko, že růst průmyslové výroby bude možná ještě slabší, než výše uvedený rámec,“ doplnil Jáč.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.