CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

15. 07. 2020

0 komentářů

Ceny pohonných hmot rostou již více než 2 měsíce

 


 

„Lidé, kteří letos vyrazí do Chorvatska automobilem, ušetří při standardní spotřebě pohonných hmot necelou tisícikorunu. Vyplatí se jim tankovat v České republice, v Rakousku i ve Slovinsku. Naopak v Chorvatsku si za pohonné hmoty výrazně připlatí,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

V rámci letošního roku jsme mohli nejlevněji tankovat 9. května. Tehdy dosahovala průměrná cena benzínu na úroveň 25,60 koruny. Průměrná cena nafty byla jen o trochu vyšší a pohybovala se na úrovni 25,76 koruny. Od té doby ceny pohonných hmot narůstají. Průměrná cena benzínu již dosahuje úrovně 27,95 koruny a průměrná cena nafty 27,46 koruny.

V meziročním srovnání jsou ceny pohonných hmot nízké. Před rokem touto dobou se průměrná cena benzínu pohybovala na úrovni 32,92 koruny a průměrná cena nafty stála 32,05 koruny. To je skvělá zpráva pro lidi, kteří se letos chystají na dovolenou automobilem. Například Pražané, kteří pojedou do Dubrovníku a zpět, ušetří při standardní spotřebě automobilu necelou tisícikorunu.

Za růstem cen pohonných hmot v posledních dvou měsících stojí výrazný obrat na trhu s ropou. Zatímco ještě na konci dubna se cena ropy Brent pohybovala kolem úrovně 20 dolarů za barel, v polovině července se drží na úrovni 43 dolarů za barel. Za poslední měsíc se však cena ropy Brent již příliš neměnila. To by mělo vést ke zpomalení růstu cen na čerpacích stanicích. Ke konci zdražování by měl přispět i posilující kurz koruny vůči dolaru.

Pumpaři se stále potýkají s nižší poptávkou po pohonných hmotách. Mnozí z nich se proto snaží o navýšení marží, aby neutrpěli příliš velké ztráty. Mezi sítěmi čerpacích stanic mohou být výrazné rozdíly. Některým se podařilo nakoupit pohonné hmoty za výhodné ceny a nyní je mohou prodávat s vysokou marží. Na trhu jsou však i čerpací stanice, pro které jsou průměrné ceny pohonných hmot příliš nízké a přejí si jejich další růst.

REKLAMA

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *