CZK/€ 25.005 +0,04%

CZK/$ 23.223 +0,15%

CZK/£ 29.136 -0,14%

CZK/CHF 25.597 -0,09%

16. 01. 2018

0 komentářů

Ceny pohonných hmot v roce 2018: Zlevnění nečekejme

 

Ceny pohonných hmot uzavřely loňský rok na obdobných hodnotách jako ten předloňský. Je to však jen shoda náhod, protože u všech základních faktorů, které ceny u čerpacích stanic ovlivňují, se situace z roku na rok významně změnila.

Loading



 

Cena surové ropy, která je vyjadřována v amerických dolarech, významně vzrostla. Loni na konci roku stála severomořská ropa typu Brent okolo 55 dolarů, přičemž ještě v listopadu koketovala s úrovněmi ještě od 10 USD nižšími. Na konci roku 2017 však museli výrobci nafty a benzínu zaplatit 65 USD za barel. Příčinou je celosvětová konjunktura, která zvyšuje poptávku po ropě ve všech oblastech jejího využití. Relativně nové způsoby její těžby z břidlic a ropných písků však úspěšně brání jejímu dalšímu zdražení. I tak se jedná o více než 20% meziroční nárůst ceny základní suroviny pro výrobu pohonných hmot.

Velkou službu českým motoristům naopak udělala česká koruna, která za loňský rok posílila z 26 CZK/USD na dohled úrovně 21 CZK/USD. Stalo se tak zejména díky uvolněné intervenčního režimu české koruny ze strany ČNB v prvním pololetí 2017.

Když tyto dva stěžejní faktory postavíme proti sobě, zjistíme, že se jejich vliv navzájem vyruší a cena ropy v korunovém vyjádření zůstala z roku na rok přibližně stejná.

V příštím roce nás ohledně cen pohonných hmot dle mého názoru žádné velké drama nečeká, netěšme se však ani na zlevnění.  Koruna by sice měla v dlouhodobém horizontu dále posilovat, cena ropy však pozvolna také. Díky nabídce ropy z nových zdrojů se však nemusíme příliš obávat ani jejího překotného nárůstu.

REKLAMA

Lukáš Vácha, obchodní ředitel Conseq Investment Management a.s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *