CZK/€ 25.360 -0,26%

CZK/$ 23.264 -0,21%

CZK/£ 30.176 -0,24%

CZK/CHF 25.982 -0,31%

08. 07. 2020

0 komentářů

Ceny nemovitostí pokračovaly v růstu i v prvním čtvrtletí letošního roku

 

Ještě těsně před nástupem korona-krize zdražovaly byty téměř v celé EU. Výjimkou bylo jen Maďarsko, Belgie a Malta, kde se ceny oproti předchozímu kvartálu snížily. Meziročně levnější byly ceny bytů pouze v již zmíněném v Maďarsku, které má ovšem za sebou pětileté období naprosto rekordního růstu cen bytů.

Loading 

V ČR se dokonce tempo zvyšování cen nemovitostí v úvodu letošního roku zrychlilo. Ve srovnání s koncem loňského roku se ceny v průměru zvýšily o 2,6 %, meziročně byly o 9,5 % výše a to zejména v důsledku velmi rychlého zdražování starších bytů a rodinných domů. U těch nových byl růst cen přece jen pozvolnější, ale to je něco, co jsme tu viděli v posledním roce v podstatě pravidelně.

Jde o průměrná čísla za celou ČR, takže za nimi nepochybně stojí různé trendy v jednotlivých regionech, různá síla nabídky i poptávky, takže je třeba s nimi pracovat opatrně a více méně je brát spíše jako orientační. Z tohoto pohledu je pak výsledek přece jen docela překvapivý, protože v prvním čtvrtletí se již jasně projevovala nejenom ztráta tempa ekonomiky, ale i nástup pandemie.

Na druhou stranu přetlak poptávky v té době nezbrzdila ani platná restriktivní doporučení centrální banky pro poskytování hypoték a přece jen ve srovnání s předchozími lety bohatší nabídka nových realit.

Nástup korona-krize zasáhl i do vývoje realitního trhu, i když v tuto chvíli není vůbec jasné, jak moc. Přece jen různá zpoždění v realizaci obchodů, uzavírání hypoték atp. budou statistiky ještě nějaký čas zkreslovat, nicméně určité ochlazení trhu je stále pravděpodobné. Už proto, že ceny jsou naprosto rekordní anebo atraktivita spekulativních nákupů ze strany cizinců nebo podnikatelských nákupů stimulovaných rozvojem Airbnb je značně zrelativizovaná.

Na druhou stranu, už v minulosti se ukázalo, že dlouhé období nízkých úrokových sazeb podporuje investice do bytů ze strany nejenom zahraničních investorů, kteří hledají v podstatě jakoukoliv možnost zhodnocení peněz. Navíc v současné době se ukazuje, že realitní trh je do jisté míry zamrzlý v důsledku vyčkávání prodejců, takže ani tady se nedá zatím najít příliš silné důvody pro plošné zlevnění bytů. Nemluvě o rozvolnění pravidel hypoték ze strany ČNB nebo snížení úrokových sazeb, které mělo podpořit poptávkovou stranu na tomto trhu.

REKLAMA

Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Šest největších bank v ČR mělo za první čtvrtletí nižší zisk o 8 %

Foto: Shutterstock O necelou miliardu korun klesl v prvním čtvrtletí 2021 čistý zisk šesti největším bankám v České republice, a to z 10,4 na 9,6 miliardy Kč. Vyplývá to z kvartálních výsledků zveřejněných jednotlivými bankami. Ztrátu ovlivněnou důsledky pandemie covid-19 zaznamenaly pouze čtyři banky, dvě naopak svůj […]

Text: Milan Vodička

13. 05. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *