CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

03. 04. 2024

1 komentář

Cena zlata explodovala, Fed ztrácí důvěru trhu

 

Americká centrální banka letos i přes mnohé znaky odolné inflace razí holubičí monetární politiku, což vede k rostoucí skepsi trhu a to mohlo výrazně podpořit růst ceny zlata. Je tak možné, že americký Fed ztrácí kredibilitu.

Loading 

Zhruba v říjnu 2022 odstartoval býčí trend pro zlato po silném poklesu ve stejném roce v důsledku rostoucích úrokových sazeb americké centrální banky (Fed). Tento býčí trend se drží do dnešního dne a cena zlata právě explodovala nad horní hranu růstového kanálu k 2280 USD za trojskou unci (více než 1700 Kč/gram). Co za tím stojí? Pravděpodobně tři faktory, nákupy centrálních bank, rozvojový trh a klesající kredibilita Fedu. Podle všeho to vypadá, že tento trend může pokračovat i v dalších letech.

Jak vnímat zlato?

Zlato lze vnímat jako dvě věci: jako komoditu a měnu. Zlato je komodita ve smyslu využití kovu pro průmyslové účely, na výrobu šperků, dekorací apod. Měna je to ve smyslu historicky spolehlivého uchovatele hodnoty. Pokud zůstaneme u toho druhého pohledu, pak v moderním měnovém systému se atraktivita zlata posuzuje vzhledem k reálným výnosům jednotlivých měn, především pak amerického dolaru.

Reálný výnos dolaru je určen výší výnosů amerických korporátních a státních dluhopisů (jež jsou závislé na úrokových sazbách Fedu) očištěných o inflaci. Tedy pokud nyní 10letý státní dluhopis USA vynáší 4,2 % p.a., jak lze odůvodnit preferenci zlata, které má záporný výnos oproti běžným měnám (investoři platí za bezpečí).

Lze to zdůvodnit například tím, že inflační očekávání vzrostly. Pak je v očích kupců zlata reálný výnos na americkém dolaru nižší a záporný výnos zlata mírnější, proto se rozhodnou nakoupit zlato. Je tedy raketový růst ceny žlutého kovu v letošním roce odrazem vyšších inflačních očekávání?

V BHS se domníváme, že částečně ano. Údaje o vyšší, než očekávané inflaci USA v lednu a únoru a holubičí Fed jsou faktory, které vedou k rostoucímu očekávání inflace. Roli hrají ale i geopolitické rozepře a násobně rychlejší nákupy zlata centrálními bankami v posledních letech oproti tempu před pandemií. Americký dolar je vnímán jako rizikovější měna po silném poklesu hodnoty státních dluhopisů USA v předešlých letech.

REKLAMA

Centrální banky proto toto riziko diverzifikují a velmi pozvolna nahrazují “bezrizikové” státní dluhopisy USA za zlato. Taktéž činí i obyvatelé rozvojových zemí, kteří nyní vnímají americký dolar jako rizikovější a jedinou alternativou pro ně je často zlato. Roste taktéž i průměrná spotřeba žlutého kovu v důsledku rostoucího bohatství rozvojových zemí. V Číně ovšem v důsledku špatného vývoje na tamním kapitálovém trhu a v ekonomice, čím dál více spotřebitelů podle průzkumu Goldman Sachs hledá útočiště právě ve zlatě.

Fed ztrácí kredibilitu

Trh se dívá na akce amerického Fedu s rostoucí skepsí po posledním zveřejnění holubičí makroekonomické prognózy (SEP) a související tiskové konferenci šéfa Fedu Jerome Powella. K překvapení mnoha tržních expertů Fed v letošním roce zatím ignoruje silně uvolněné finanční podmínky (rostoucí úvěrová dostupnost, silný růst akcií, iracionální chování kolem technologických titulů a kryptoměn).

Navíc také odmítá přikládat důležitost zpomalující dezinflaci zboží a vyšší, než očekávané inflaci v USA za měsíce leden a únor. Jerome Powell argumentuje, že finanční podmínky nejsou uvolněné a inflace může klesat i navzdory zmíněnému, protože minulý rok tomu tak bylo. Ovšem ekonomická obnova, rostoucí důvěra spotřebitelů a podnikatelů, trhy na rekordních maximech a nyní ještě inflace jež roste nad očekáváními některé tržní účastníky znervózňuje.

Obyčejně, když centrální banka ztrácí kredibilitu, lze to vysledovat například z rostoucích nominálních výnosů státních dluhopisů, či inflačně indexovaných dluhopisů. Ačkoli obojí mírným tempem roste ve Spojených státech od počátku roku, nyní k žádnému výraznému nárůstu nedošlo. Ovšem jak jsme mohli vidět celý minulý rok, vláda USA manipuluje s dluhopisovými trhy a drží výnosy státních dluhopisů s delší splatností uměle níže. Dělá to zjednodušeně tím, že masivně emituje dluhopisy s velmi krátkou splatností, čímž omezila nabídku těch s delší splatností. Tudíž otázka je, jak moc je nyní vývoj na dluhopisovém trhu věrohodný.

Co se ovšem manipuluje hůře je trh se zlatem. Fed a potažmo americká vláda může kdykoli emitovat jakékoli množství dluhopisů a tím ovlivnit i jejich výnosy. Ovšem se zlatem toto udělat nelze. Je tedy zlato napřed a předvídá, že reálné výnosy klesnou (ať už vlivem vysoké inflace, nebo klesajících úrokových sazeb)? Možná kombinace obojího, pokud Fed odmítá tlačit inflaci směrem dolů a začne uvolňovat v letošním roce měnovou politiku, podle nás to může vést k výraznému nárůstu inflace.

Tudíž, zdravý Fed takové rozhodnutí neudělá a v letošním roce se dá mluvit maximálně o jednom snížení úrokových sazeb a to ke konci roku. Zlato je ovšem vůči Fedu skeptické. To je jedním z možných znaků padající kredibility Fedu. Že zlato reaguje na Fed šlo vypozorovat například po posledním výstupu Jeromea Powella (20. března), kdy zlato reagovalo strmým růstem až o 50 USD za trojskou unci během dne.

Autor: Timur Barotov, analytik BHS

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Půlení bitcoinu je za rohem! Co to znamená, se dozvíte v našem rozhovoru

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k vyšším cenám. Čím méně bitcoinů se vytěží, tím je bitcoin cennější. Co je to ale […]

Text: Redakce

Foto: eToro

18. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • hihak

    3 dubna, 2024

    Nevím, ale explozi si představuji jinak. Když něco vzroste o 10, 20 %, hned je to exploze? Co pak taková Nvidia?

    Odpovědět