Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Cena zemního plynu v USA vystoupala na 29 měsíční maximum

Investice 23.12.2013 | 14:12 0 Komentářů

Zemní plyn nepolevuje ve své rally. Dnes jeho cena vystoupala nad 4,5 dolaru a dostala se tak nejvýše od července 2011. Příčinou růstu je rychlý pokles zásob a předpověď chladného počasí v USA (komentář XTB).

V týdnu do 13. prosince klesly zásoby o 285 mld. kubických stop. Jednalo se o nejrychlejší pokles zásob v daném týdnu minimálně od roku 1994 (dle EIA). Zásoby s příchodem zimního období klesají pět týdnů v řadě na aktuálních 3,248 bilionu kubických stop.

Graf: Vývoj cen zemního plynu za poslední 3 roky (v USD/MMBtu.)

xtb-plyn-maxima-131223

Nárůst zájmu o zemní plyn potvrdili podle aktuálních dat COT reportu také velcí obchodníci, kteří zvýšili sázky na vzestup ceny už čtvrtý týden v řadě na nejvyšší hodnoty od konce října. Množství otevřených kontraktů (Open Interest) je nejvyšší od konce srpna.

Těžba plynu v USA by letos měla dosáhnout na rekordních 70,47 mld. kubických stop denně a přidává tak už šestým rokem v řadě.

Za poslední měsíc vzrostly ceny zemního plynu o 21 %. Hlavní příčinou byly podprůměrné teploty na severovýchodě a středozápadě USA, které zvýšily poptávku po této komoditě.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.