Středa 28. října. Je Státní Svátek

Cena amerických akcií dosahuje předkrizových hodnot

Investice 25.10.2016 | 08:14 0 Komentářů

Cena amerických akcií jsou na podobné úrovni jako v roce 2008. Přestože pět set největších amerických firem z indexu S&P 500 vykázalo  pokles zisků o 1,5 %, jejich akcie vzrostly o 5 %. Akcie těchto firem se tak obchodují za stejné ceny jako šest měsíců před pádem Lehman Brothers. 

„V hlavní míře to přičítáme uvolněné měnové politice v zámoří, která zvyšuje poptávku po rizikových aktivech. Rostoucí objem peněz na trzích a nízké výnosy konkurenční třídy investic v podobě dluhopisů vábí zájem akciových investorů,“ tvrdí analytik České spořitelny Jan Šumbera. 

Již brzy by ale dražší akcie mohly narazit. Zpomalení americké ekonomiky očekáváme v roce 2018, tomu většinou zhruba půl roku předchází vývoj akciových trhů. Proto se domníváme, že ve druhé polovině příštího roku by měl začít index S&P 500 výrazněji klesat,“ soudí analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Pro americké akcie bude ale také důležitý vývoj měnové politiky Fedu. „Schopnost tamních akcií udržet vyšší ocenění bude podmíněna tím, jak citlivě se centrálním bankéřům podaří provést normalizaci měnové politiky,“ říká s odkazem na plánovaný americký růst sazeb analytik Cyrrusu Jiří Šimara.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.