Pátek 14. prosince. Svátek má Lýdie.

Čeká nás týden na jehož konci může být řecký dluh o polovinu nižší

Začíná týden na jehož konci budeme o mnoho moudřejší v otázce dalšího vývoje dluhové krize v eurozóně. Nadcházející víkend se totiž mají sejít klíčoví představitelé eurozóny, aby trhům předestřeli svůj plán, kterak radikálně (avšak kontrolovaně) restrukturalizovat řecký dluh a zároveň rekapitalizovat evropské banky. Komentář ČSOB

Jak mnozí doufají, obojí dohromady by mělo potlačit hrozbu nebezpečné finanční nákazy a zároveň snížit riziko recese v eurozóně. Očekávání, že o víkendu dojde v eurozóně k zásadnímu posunu, jsou přitom nastavena poměrně vysoko, neboť i během právě proběhnuvší schůzky G20 ministři financí a centrální bankéři odkazovali s důvěrou na termín 23.10., jakožto na datum, kdy eurozóna zásadně pohne se svými problémy.

Nicméně, dříve než eurozóna začne psát další významnou kapitolu své dluhové anabáze, proběhnou i jiné události, které mohou na čas také diktovat tempo globálním finančním trhům. Mezi takové momenty budou patrně patřit kvartální reporty zisků velkých amerických korporací v čele s technologickými giganty (Apple, IBM či Microsoft) či bankami a některá důležitá makroekonomická data z USA a Německa. Z nich pak budou nejzajímavější dvě sady údajů: vedle zářijových inflačních statistik z USA by to měla být i podnikatelská nálada z východního pobřeží USA, resp. z Německa.

Zatímco v prvním případě se dozvíme nakolik byl velmi slibný výsledek amerických maloobchodních tržeb v září “pozitivně říznut” vysokou inflací, pak výše indexů podnikatelských nálad nám může poopravit naše představy o síle konjunktury v USA a Německu.

Jakékoliv překvapení jdoucí na vrub kvartální ziskové sezóny či měsíčních makroekonomických dat bude ovšem tak jako tak zastíněno víkendovým finále v eurozóně. Ve hře totiž není nic menšího než odpis řeckého vládního dluhu a rekapitalizace evropských bank v řádu desítek, resp. stovek miliard euro.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.