Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

Čeká na trhy povelikonoční nadílka z amerického trhu práce

Investice 18.04.2014 | 10:00 0 Komentářů

Dnes většina křesťanské Evropy slaví Velký pátek, neboť v tento den byl ukřižován Ježíš Kristus. V praxi to znamená, že většina trhů a ekonomik v křesťansky založené Evropě si dává oddych. Má se přitom držet půst a moc toho nedělat – zejména se pak doporučuje neprat a nezametat (resp. neluxovat). Češi a vedle nich Američané Velký pátek slaví prací, a když jsme u té práce, stojí za to se podívat na pracovní trh v USA, který začíná být opravdu velmi zajímavý.

Včera byly v USA zveřejněny týdenní statistiky žádostí o podporu v nezaměstnanosti, a přestože jde o poměrně volatilní číslo, kterému nebývá věnována taková pozornost, tentokrát opravdu zaujalo. Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti se v USA již druhý týden v řadě dostaly na hodnotu 300 tisíc, což je nejnižší hodnota od května 2007. Rovněž tzv. celkové žádosti o podporu (v nezaměstnanosti) propadly na nová šestiletá minima.Když si tato čísla poskládáme dohromady s včera zveřejněným důležitým indexem podnikatelské nálady od Philly Fedu, který rovněž dopadl velmi dobře, pak nám z toho vychází, že příští měsíční číslo z amerického trhu práce může být opravdu vynikající. Dubnový přírůstek nových pracovních míst bude zcela jistě nad magickou úrovní 200 tisíc, přičemž hodnota velmi blízká čtvrt milionu by nás určitě nepřekvapila.

Trhy především pak ty evropské budou s ohledem na velikonoční svátky zcela jistě dnes klidnější, avšak návrat “ke strojům” po Velikonocích může být právě ve znamení rostoucích očekávání velmi dobrého dubnového výsledku z trhu práce. To by v tržní praxi mělo být manifestováno silnějším dolarem a vyššími výnosy bezpečných dluhopisů a obecně delších úrokových sazeb.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.