Čtvrtek 20. ledna. Svátek má Ilona.

ČBA kvůli nejistotě v zahraničí zhoršila odhad růstu české ekonomiky

Investice 30.04.2019 | 13:15 0 Komentářů

Česká bankovní asociace (ČBA) aktualizovala svou prognózu a zhoršila odhad růstu české ekonomiky za rok 2019 na 2,4 procenta z únorových 2,6 procenta. Hrozbou je prý hlavně zpomalování německé ekonomiky. Pro rok 2020 asociace odhaduje růst ekonomiky o 2,3 procenta.

Loni český HDP i přes pokles tempa růstu ze 4,5 procenta v roce 2017 rostl o 2,9 procenta. „Ačkoli základním scénářem předvídaným ČBA pro roky 2019 a 2020 zůstává hladké přistání směrem k tempům růstu kolem úrovně hospodářského potenciálu, odhad ekonomického růstu již podruhé v řadě snižujeme, a to na 2,4 procenta v letošním roce a 2,3 procenta napřesrok,“ uvedl analytik Citibank CZ Jaromír Šindel.

Na nejnovější prognóze ČBA není zajímavé, že lehce snižuje výhled růstu HDP, ale to, že dobře zachycuje současné nejistoty, a to jak světové, tak domácí. Naše vnější rizika jsou nyní svázána s německým zpomalením a samo Německo se obává rizik svých exportů, zejména do Číny. A jelikož zbytek EU se vyvíjí neslaně-nemastně, tak další rizika jsou výrazně menší než ta plynoucí s Brexitu, a tedy nezajímavá. Čistě domácí nejistoty nezávisí ani tak na očekávané vyšší inflaci a mzdových tlacích v důsledku nízké nezaměstnanosti či cyklického deficitu veřejných financí, to jsou spíše jistoty. Vyplývají ale z protichůdných scénářů vývoje kurzu koruny, které se promítají i do úvah o vývoji úrokových sazeb,“ uvádí Lubomír Lízal, ekonom a člen dozorčí rady Expobank CZ.

Zdroj: ČTK, Tisková zpráva ČBA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.