Sobota 19. září. Svátek má Zita.

ČBA: Česká ekonomika poroste tempem kolem 2,5 %

Makro 27.01.2016 | 17:00 0 Komentářů

Podle makroekonomické prognózy České bankovní asociace (ČBA) poroste česká ekonomika v roce 2016 dlouhodobě udržitelným tempem kolem 2,5 %. Růst ovlivní zejména poptávka domácností, která bude podpořena silným trhem práce a slabou inflací.

„Prognóza se odvíjí od očekávání růstu v eurozóně mezi 1,5 až 2 % v tomto i příštím roce, což dává dobrý základ pro domácí export a potažmo i domácí poptávku. Česká ekonomika by v tomto období měla růst sice volnějším, ale dlouhodobě udržitelným tempem kolem 2,5 %, s vyváženou rolí všech hlavních poptávkových složek,“ říká Eva Zamrazilová, hlavní ekonomika České bankovní asociace.

Rok 2017 by měl být podobný, zvýší se ale rizika. „Konsensuální prognóza na rok 2017 počítá se stabilním růstem HDP na úrovni potenciálu, taženým rovnoměrně všemi složkami poptávky,“ říká Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank. Růst mírně posílí na 2,7 %, investiční poptávka udrží 3% tempo růstu, růst spotřebitelské poptávky se 3 % těsně přiblíží. Její mírné oslabení vzhledem k letošnímu roku lze očekávat díky oživení inflace. „Výhled je ale postaven na řadě předpokladů zatížených určitým rizikem, takže dohromady hodnotíme riziko odchylky od prognózy jako podstatné,“ dodává Pavel Sobíšek. 

Zdroj: Tisková zpráva ČBA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.