Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Byly objeveny nové zásoby ropy v živičném písku

Italská energetická společnost Eni objevila v Kongu oblast živičného písku, který může posloužit jako zdroj ropy. Množství ropy v píscích nicméně ještě není určeno.

Podle všeho by ale mohlo jít i o miliardy barelů a společnost předpokládá, že by mohla začít s těžbou kolem roku 2011 a do dalšího rozvoje oblasti v Kongu by mohla v letech 2012 až 2013 investovat jednu miliardu EUR.

Ropa získávána z živičných (někdy i dehtové, nebo bituminózní) písků je stále považována za nekonvenční, představuje velmi malou část z celkově vytěžené ropy a je poměrně náročná na energii (zejména hlubinná těžba živičných písků).

Největší zásoby živičných písků se nacházejí v Kanadě v provincii Alberta (Athabaské ropné písky), kde je odhadem 1,7 až 2,5 bilionů barelů ropy a v oblasti řeky Orinoco ve státě Venezuela, kde je odhadem 1,7 až 1,8 bilionů barelů ropy.

Živičné písky dnes představují dvojnásobně větší objem, než klasická ropa, ale výtěžnost je zatím dosti slabá (v Kanadě se odhaduje, že dnešními metodami je možné vytěžit „pouze“ 174 miliard barelů surových živic).

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.