CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

08. 03. 2021

0 komentářů

Britsko-íránská obchodní skupina obrala české banky o miliardy, kauza má bondovský nádech

 


 

Podle serveru irozhlas.cz připravil mezinárodní gang dvě české banky a jednu pojišťovnu pomocí fiktivních obchodů s ocelí o 1,4 mld. Kč. Policie kvůli tomu navrhla obžalovat čtyři lidi, tři občany České republiky a jednoho cizince. Na policejním webu o tom informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Že je s rozsáhlými obchody s ocelí něco v nepořádku, se ukázalo v roce 2013. Tehdy totiž firma Balli Steel Czech přestala své dluhy u tuzemských bank splácet. „Věřitel má za dlužníkem pohledávky z uvedených směnek v celkové výši 49 544 558,32 eur, tedy přibližně 1,24 miliardy korun,“ napsala k tomu v roce 2013 Česká spořitelna do insolvenčního návrhu, který na společnost Balli Steel Czech podala. Právě tento veřejně dostupný dokument pak obsahuje i podrobnosti ke všem podezřelým operacím.

Předlužená společnost ve stejném roce zkrachovala a jako domeček z karet se tehdy zhroutila i celá mateřská skupina sídlící v Londýně. V obou státech policie následně začala představitele skupiny Balli stíhat a v obou státech jsou také její společnosti v konkurzu. A z veřejně dostupných informací z insolvenčních řízení ve Velké Británii i v České republice vyplývá, že za celou skupinou zůstal dluh až 650 milionů dolarů, tedy zhruba 13,5 miliardy korun.

V českém konkurzu jsou pak přihlášené pohledávky za zhruba dvě miliardy korun. O stamiliony přišly kromě České spořitelny i další tuzemské banky, které obchody financovaly. Peníze odpluly neznámo kam do zahraničí, uvádí server irozhlas.cz. Rodina zakladatelů a majitelů skupiny Balli v čele s Vahidem Alaghbandem má ale úzké vazby na Írán. Ten je dlouhodobě zatížen mezinárodními sankcemi a také embargem na dovoz rizikového zboží, ale i financí.

V hledáčku BIS

I proto se kauzou podle zjištění Radiožurnálu zabývá také tuzemská kontrarozvědka, tedy Bezpečnostní informační služba (BIS). Mimo jiné prověřuje podezření, zda peníze z českých bank nemohly ve skutečnosti sloužit k nelegálnímu financování íránského režimu. Potvrdily to dva dobře informované zdroje z bezpečnostního prostředí.

REKLAMA

Mluvčí BIS Ladislav Šticha aktivitu tajné služby v tomto směru nepopřel, jakékoliv podrobnosti ale sdělit odmítl. „BIS se k aktuálním případům zásadně nevyjadřuje. Pokud získáme jakékoliv závažné informace tak je vždy předáváme zákonným adresátům včetně orgánů činných v trestním řízení,“ uvedl pro Radiožurnál bez dalších podrobností.
Zdroj : irozhlas.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mít či nemít „penzijko”? A pokud ano, tak to „staré“, nebo to „nové“?

Stále častěji se v mediálním prostoru objevují zprávy o nutnosti důchodové reformy. Nevíme, kdy přijde, ale nutnost změny penzijního systému je zřejmá. Selským rozumem pak můžeme dojít k závěru, že změna, která bude mít efekt na důchodový systém, musí řešit buďto prodloužení věku odchodu do důchodu nebo […]

Text: Redakce

Foto: Fincentrum & Swiss Life Select

24. 03. 2023

Analýza: Která ze světových platebních společností má zářivější budoucnost?

Často si člověk při vytváření akciové analýzy pokládá řečnickou otázku, zda je existence dané společnosti pro naši populaci podstatná a klíčová. Takového dojmu často nabudeme u firem, které se zabývají výrobou elektřiny, těžbou ropy či například vývojem léků. Může to znít překvapivě, ale své místo v této […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *