Pátek 30. října. Svátek má Tadeáš.

Brexit může snížit HDP České republiky až o 55 miliard korun

Investice 05.12.2018 | 11:44 2 komentáře

Podle analýzy České spořitelny bude mít Brexit vliv i na propouštění zaměstnanců. V ČR by o práci mohlo přijít až 40 tisíc lidí.  Brexit se však podle odborníků nejvíce dotkne automobilového průmyslu, výroby elektroniky a strojů.

Do Velké Británie česká ekonomika vyváží zboží v hodnotě 210 miliard korun ročně, což je přibližně pět procent českého exportu, tedy čtyři procenta HDP. Přes další hlavní české obchodní partnery se vyváží do Anglie zboží za 120 miliard korun. Ročně tak celkové vývozy do Británie představují přibližně 330 miliard korun, což je osm procent celkového vývozu ČR a sedm procent HDP.

Z hlediska rizika pro dané odvětví je zajímavé sledovat i koncentraci vývozů. Například přímý vývoz fotografických přístrojů do Británie představuje 62 procent vývozu fotografických přístrojů z ČR. V případě niklu to je 54 procent, cukrovinek 25 procent, hudebních nástrojů 13 procent a obuvi 12 procent,“ uvedl hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Zdroj: ČTK

2 komentáře: “Brexit může snížit HDP České republiky až o 55 miliard korun”

  1. Pavel napsal:

    to jsou tedy moudra.

  2. Miloslav Dědek napsal:

    Druhé referendum o členství v Evropské unie podle prohlášení předsedkyně vlády Británie neproběhne „za žádných okolností“. Prohlášení Theresy Mayové jenom potvrzuje její odmítavý postoj ke globalizaci.
    Brexit ve své podstatě směřuje proti žádoucímu směru vývoje mocensko-politického uspořádání světa. V současnosti si už stále více lidí uvědomuje, že stávající mocensko-politické uspořádání světa je totálně nespravedlivé. Politický vývoj lidstva neodvratně směřuje ke vzniku globální vlády, která napraví vztahy v odsouzeníhodné mezinárodní politice i vztahy v politice jednotlivých států. Pokud globální vláda vznikne na základě demokratických principů rozhodování, nelze proti nastolení takové světovlády nic racionálního namítat. Jedna možná cesta vzniku Globální federace, která napraví vztahy v současné mezinárodní politice i v politice jednotlivých států a nastolí trvalý mír na celé planetě, je uvedena v článku: OTEVŘENÝ DOPIS POLITICKÝM STRANÁM VE VŠECH STÁTECH SVĚTA – https://miloslav7.blogspot.com/2018/04/otevreny-dopis-politickym-stranam-ve.html

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.