Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Brazilská měna na čtyřletých minimech zlevňuje kávu i cukr

Investice 11.07.2013 | 15:17 0 Komentářů

Brazilský reál klesl včera na páru s americkým dolarem na čtyřletá minima, když od počátku května už tato měna oslabila o 13,9 %. Brazilská centrální banka reagovala už třetím zvýšením sazeb v tomto roce, reál však odpověděl jen mírným posílením (komentář XTB).

Slábnoucí brazilská měna zlevňuje hlavně cukr a kávu, patřící mezi hlavní exportní artikly země. Brazílie je zároveň největším producentem těchto komodit na světě. Cukr včera klesl na úroveň 16,16 USd/lb. a vyrovnal tak podporu na tříletých minimech, které bylo dosaženo před měsícem. Cena kávy včera uzavřela na 121,46 USd/lb. a přes mírný růst v posledních týdnech se stále pohybuje v blízkosti čtyřletých minim.

Graf: Vývoj cen cukru od poloviny března 2013 (v amerických dolarech za libru). Aktuální support stojí na hladině 16,16 USD/lb.

xtb-brasil-real_2

Cukr, káva a kukuřice jsou nejslabšími instrumenty komoditního indexu S&P GSCI v posledním roce. Na cukru se z technického pohledu nabízí aktuálně support vytvořený včerejšími minimy na úrovni 16,16 USd/lb. Fundamenty však stále nenabízejí dostatek argumentů pro růst. Situace na kávě je podobná. Přebytek produkce brání cenám v růstu. Brazilský reál by však v aktuální situaci mohl své ztráty alespoň zkorigovat a ceny cukru i kávy podpořit.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.