Úterý 28. ledna. Svátek má Otýlie.

Boj proti daňovým únikům

Investice 11.06.2013 | 14:38 1 Komentář

Boj proti daňovým únikům a nastavení daňových systémů tak, aby všichni daňoví poplatníci platili spravedlivě svůj díl na daních. Snaha, aby nebyly zvýhodněny velké nadnárodní firmy, které mají větší možnosti daňového plánování a strukturování svého podnikání než například běžný zaměstnanec. To je a i v nejbližší budoucnosti bude hlavní téma zpráv od evropských či dalších globálních institucí, jako je například OECD. (Komentář KPMG)

Evropská rada – nejvyšší orgán EU – se v květnu usnesla na konkrétních krocích. Do budoucna se plánuje rozšířit mezistátní výměnu informací o příjmech daňových poplatníků tak, aby se standardem stala automatická výměna nejen na evropské, nýbrž i na globální úrovni. Na pranýř se nyní dostávají různé daňově optimalizační techniky, které EU i OECD nazývají agresivním plánováním. Doposud se vlády zaměřovaly spíše na nelegální daňové úniky, nyní však jdou iniciativy orgánů EU i OECD mnohem dále. Chtějí přimět vlády, aby se postavily také proti vyhýbání se daním, při němž se využívá globálních rozměrů podnikání a volí se k tomu metody, které jsou sice v souladu s daňovými předpisy, ale již nemusejí být v souladu s jejich duchem.

Evropská komise v těchto dnech jmenovala členy Platformy pro dobrou daňovou správu, agresivní plánování a dvojí zdanění, která byla založena v dubnu tohoto roku. Členy platformy jsou například Americká obchodní komora, Německý svaz podnikatelů, Mezinárodní obchodní komora či Evropská fiskální konfederace a jejím úkolem je pomáhat Evropské komisi při přípravě zprávy o aplikaci doporučení EK ohledně minimálních standardů dobré daňové správy a agresivního daňového plánování.

Petr Toman, Director, Daňové poradenství, KPMG Česká republika

 

Jeden komentář: “Boj proti daňovým únikům”

  1. Lukas napsal:

    Kde tedy mohu najít aktuální pravidla proti vyhýbání se daním (anti-avoidance rules)? Děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.