CZK/€ 23.725 -0,36%

CZK/$ 21.694 +0,17%

CZK/£ 26.582 -0,28%

CZK/CHF 23.745 -0,32%

05. 02. 2009

0 komentářů

BoE a ČNB -0,5 %, ECB beze změny

 


 

Podle očekávání dnes bankovní rada ČNB snížila základní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů na 1,75 %, což je nejméně od října 2005. Důvodem je zejména rapidně se zhoršující ekonomická situace a nízká inflace až hrozba deflace.

Naposledy došlo ke snížení úrokové sazby rovněž o půl procenta v polovině prosince a odborníci očekávají další snižování až k jednomu procentu. Někteří členové bankovní rady dokonce hlasovali za ještě výraznější snížení (Miroslav Singer -1 %, Mojmír Hampl -0,75 %).

Rovněž podle očekávání, o půl procenta, dnes snížila úrokové sazby také Bank of England, přičemž úroky jsou na historickém minimu jednoho procenta, čímž se dostala hluboce pod úroveň eurozóny. BoE snižuje základní úrokovou sazbu od října každý měsíc a úroky zatím klesly o 3,5 %.

Banka se tímto krokem snaží pomoct ekonomice, která se zmítá v recesi a v tomto směru patří mezi nejvíce postižené. Další snižování úroků však může vést k tomu, že banka už nebude mít další prostor k manévrování a bude muset přistoupit ke krokům podobným, jako v USA a Japonsku, kde centrální banky musí zvyšovat množství peněz v oběhu.

Evropská centrální banka podle očekávání ponechala své sazby na úrovni dvou procent. Další snižování se ale očekává již v březnu, kdy bude muset banka reagovat na pokles ekonomiky a nízkou inflaci. Od října zatím ECB snížila úroky o 2,25 %.

REKLAMA

Zdroj: ČTK, Patria

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *