Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Další vlna výrazného snižování úrokových sazeb

ECB snížila úroky o rekordních 0,75 %, BoE o celé jedno procento, ale ještě předtím je trumfla centrální banka ve Švédsku, která srazila úroky o 1,75 %.

Bankovní rada Evropské centrální banky se dnes odhodlala k výraznému a překvapivému snížení úrokové sazby o tři čtvrtě procentního bodu na 2,5 %, což je nejvíce v desetileté historii této instituce. Většina analytiků očekávala snížení o půl procenta, které již ECB dvakrát v poslední době vykonala.

ECB se tímto krokem snaží zmírnit dopady krize na ekonomiku eurozóny, která se již dostala do nejhorší recese za posledních patnáct let. Podle mínění některých ekonomů však ani takto výrazné snižování nemusí být vzhledem rozsahu recese dostatečné.

Před ECB rozhodovala o výši sazeb také centrální banka ve Velké Británii, která snížila úroky o jedno procento na nejnižší historickou hodnotu 2 %. Toto rozhodnutí bylo v souladu s očekáváním většiny analytiků. BoE se snaží uvolnit situaci na trhu s peněžními prostředky, která táhne ekonomiku VB do recese a bez dalších opatření se objem úvěrů do normálu nemá šanci dostat. Banka je ochotna podle guvernéra snižovat základní sazbu na jakoukoli hodnotu, jen aby rozhýbala úvěrový trh.

Už dopoledne pak překvapila trhy švédská centrální banka, která snížila úrokovou sazbu o 1,75 % na 2 %. Banka nechce sazby zvyšovat až do roku 2010 a předpovídá, že se země příští rok dostane do recese.

Zdroj: Patria, ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.