CZK/€ 24.580 -0,33%

CZK/$ 24.025 -0,84%

CZK/£ 29.165 -0,39%

CZK/CHF 25.145 -0,43%

27. 06. 2022

0 komentářů

Blíží se poslední termín pro podání daňového přiznání. Pozdní platba se kvůli úrokové sazbě může prodražit!

 

První červenec je nejzazším termínem pro podání daňové přiznání pro ty, kteří mají ze zákona povinný audit nebo pro ty, kterým přiznání vyplňuje daňový poradce. 

Vyplnit a odeslat daňové přiznání příslušnému finančnímu úřadu je tedy nutné do pátku 1.7. V týž den musí mít úřad na účtu uhrazenou daň. V souvislosti s termínem pro podání přiznání k dani z příjmů může případná pozdní platba přinést nemalé sankce.

Na zasedání bankovní rady ČNB bylo dne 22. 6. 2022 rozhodnuto o dalším razantním zvýšení dvoutýdenní repo sazby, a to ze současných 5,75 % na 7,00 %.

 „Zvýšení hlavní úrokové sazby má – kromě řady dalších důsledků – bezprostřední dopad do kalkulace úroků z prodlení podle občanského zákoníku, a tudíž i do kalkulace úroku z prodlení při pozdní platbě daní,“ vysvětluje Jana Janoušková, daňová specialistka společnosti KODAP. Po zvýšení repo sazby na 7,00 % je totiž výše úroku z prodlení od 1.7.2022 ve výši 15,00 % p.a. (tj. 8 procentních bodů + repo sazba) při prodlení s placením daní započatém ve 2. polovině roku 2022. V současné době je výše úroku z prodlení stanovena ve výši 11,75 % p.a.

 „Posečkání daně nebo rozložení úhrady daně na splátky doporučujeme sjednat se správcem daně raději s předstihem, úrok z posečkané částky je totiž v poloviční výši,“ dodává Jana Janoušková ze společnosti KODAP. Nicméně první tři dny prodlení úročeny nejsou a úrok u jedné daně za jedno zdaňovací období do 1 000 korun se nepředepisuje.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

ČBA varuje před mimořádným zdaněním bankovního sektoru

Situace, ve které se v současnosti nachází veřejné finance a státní rozpočet, je velmi komplikovaná. Energetická krize úzce související s konfliktem na Ukrajině vyvolává další citelný tlak na pomoc státu ekonomice. Politická reprezentace se snaží hledat nové finanční zdroje. Česká bankovní asociace (ČBA) varuje před zavedením bankovní […]

Text: Redakce

Foto: ČBA

26. 07. 2022

Maximální výše důchodu od června

I po zvýšení důchodu od června je maximální částka starobního důchodu nepřímo zastropována výpočtovou formulí. Kdo dosáhne od června na maximální důchod? Jak ovlivňuje doba pojištění výši maximálního starobního důchodu?

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

26. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.