CZK/€ 25.230 -0,02%

CZK/$ 23.714 +0,00%

CZK/£ 29.540 +0,02%

CZK/CHF 26.023 +0,17%

27. 06. 2022

0 komentářů

Blíží se poslední termín pro podání daňového přiznání. Pozdní platba se kvůli úrokové sazbě může prodražit!

 

První červenec je nejzazším termínem pro podání daňové přiznání pro ty, kteří mají ze zákona povinný audit nebo pro ty, kterým přiznání vyplňuje daňový poradce.

Loading 

Vyplnit a odeslat daňové přiznání příslušnému finančnímu úřadu je tedy nutné do pátku 1.7. V týž den musí mít úřad na účtu uhrazenou daň. V souvislosti s termínem pro podání přiznání k dani z příjmů může případná pozdní platba přinést nemalé sankce.

Na zasedání bankovní rady ČNB bylo dne 22. 6. 2022 rozhodnuto o dalším razantním zvýšení dvoutýdenní repo sazby, a to ze současných 5,75 % na 7,00 %.

 „Zvýšení hlavní úrokové sazby má – kromě řady dalších důsledků – bezprostřední dopad do kalkulace úroků z prodlení podle občanského zákoníku, a tudíž i do kalkulace úroku z prodlení při pozdní platbě daní,“ vysvětluje Jana Janoušková, daňová specialistka společnosti KODAP. Po zvýšení repo sazby na 7,00 % je totiž výše úroku z prodlení od 1.7.2022 ve výši 15,00 % p.a. (tj. 8 procentních bodů + repo sazba) při prodlení s placením daní započatém ve 2. polovině roku 2022. V současné době je výše úroku z prodlení stanovena ve výši 11,75 % p.a.

 „Posečkání daně nebo rozložení úhrady daně na splátky doporučujeme sjednat se správcem daně raději s předstihem, úrok z posečkané částky je totiž v poloviční výši,“ dodává Jana Janoušková ze společnosti KODAP. Nicméně první tři dny prodlení úročeny nejsou a úrok u jedné daně za jedno zdaňovací období do 1 000 korun se nepředepisuje.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investice & daně. Kdy máte klid a kdy musíte vyplňovat přiznání?

Obliba investování u nás roste. Jen v podílových fondech Češi zhodnocují už přes 938 miliard korun, další stovky miliard mají investoři v akciích, burzovně obchodovaných fondech a dalších aktivech. Se vzrušujícím investičním světem je ale spojena i méně zábavná povinnost, a to jsou daně. Podívejte se, co si jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Jaké sankce hrozí při nedodržení povinností v rámci daňového přiznání?

Stále platí, že nejvíc lidí podává přiznání k dani z příjmu fyzických osob až poslední týden v březnu. Proto Finanční správa od pondělí 25. března do úterý 2. dubna letos prodlužuje úřední hodiny podatelen všech finančních úřadů. Finanční úřady budou otevřené od 8 do 17 hodin. Neplatí to však pro […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *