Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Blíží se oživení… ale ne pro Česko

Podle aktuální prognózy Saxo Bank by ve 4. čtvrtletí mělo dojít k oživení západních ekonomik. Česko z tohoto oživení ale těžit nebude. Naopak americkou měnu čekají krušné chvíle…

Oživení západních ekonomik by měly zajistit vládní stimuly. Přesto oživení není bez nebezpečí. Hrozí "japonizace" ekonomiky.

„Vzhledem k tomu, že západní ekonomiky jsou flexibilnější a jsou schopné provést potřebné změny, nemyslíme si, že nastanou stejné problémy jako v Japonsku. Přesto je však stále patrnější, že se aktuální vývoj v západních ekonomikách nápadně podobá Japonsku po roce 1990. Zdá se, že jsme přešli do nového režimu, v němž každý předpokládá, že vláda bude i nadále zachraňovat velké společnosti. To znamená, že riziko možného nesplácení závazků není započítáno v ceně akcií, což vede k vyšším hodnotám P/E a nižším výnosům z pevného příjmu,“ uvádí David Karsbøl, hlavní ekonom Saxo Bank.

Americký dolar je přitom pod tlakem. „Velice nízké výnosy dolaru a potřeba externího financování spolu s klesající ochotou Číny nakupovat zelené bankovky vytváří toxický koktejl, který může v blízkém budoucnu tuto měnu ještě více oslabit,“ uvádí David Karsbøl.

Zdroj: Zpráva Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.