Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Blíží se konec obchodní války? Jednání mezi Čínou a USA pokročily

Investice 21.02.2019 | 14:29 0 Komentářů

Spojené státy a Čína učinily zatím nejvýznamnější pokrok v jednání, které by mohlo ukončit obchodní válku. Země začaly definovat své závazky u nejsložitějších bodů svého obchodního sporu. Patří sem například otázka duševního vlastnictví či měnové politiky.

Obchodní spor mezi dvěma největšími ekonomikami už trvá sedm měsíců a kvůli tomu došlo ke zpomalení růstu světového hospodářství.  V prosinci se Washington a Peking dohodly na 90denním příměří v současné obchodní válce s tím, že se během této doby budou snažit vyřešit obchodní spory a nebudou na sebe uvalovat další cla. Příměří tedy platí až do 1. března.

Jednání však zůstávají daleko od požadavků vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa na strukturální změny čínské ekonomiky. Podle odborníků se začíná rýsovat širší nástin toho, jak by mohla dohoda vypadat.

Vyjednavači by teď měli vypracovat memoranda o porozumění týkající se šesti strukturálních bodů – nucených transferů technologií a kybernetických krádeží, práv duševního vlastnictví, služeb, měn, zemědělství a necelních překážek obchodu. Memoranda tak pokrývají nejsložitější problémy ovlivňující obchodní vztahy mezi oběma zeměmi. Tyto praktiky vedly Trumpa k zavedení cel na čínský dovoz a podle Washingtonu je důležité je ukončit.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.