Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Blázinec na BCPP: přerušené obchodování a technické problémy

Po včerejším propadu amerických akciových trhů se dnes ztrátám nevyhnuly ani evropské akcie. To co předvedli investoři na pražské burze, však se zdravým rozumem nemá nic společného.

Největší blázinec dnes předvedli investoři u akcií ECM a NWR. U akcií developera ECM bylo dvakrát na 15 minut přerušeno obchodování kvůli výrazným pohybům ceny akcie směrem dolů o 20, resp. 30 %. Kolem poledne se pak objevily technické problémy v rámci automatických obchodů a obchodování bylo přerušeno na dvě hodiny.

Titul nakonec po hodně volatilním dnu zakončil se ztrátou skoro 35 % (-34,6 %). Zajímavostí je možná skutečnost, že k výkyvům docházelo za relativně nízkých objemů a titul byl pátým nejméně obchodovanou akcií na BCPP.

V 15:11 pak bylo pozastaveno obchodování také s akciemi společnosti NWR, které klesly o více než 20 %. Následně také u tohoto titulu došlo k technickým problémům na systému automatických obchodů. Titul byl dnes druhým nejztrátovějším a den nakonec zakončil se ztrátou 18,32 %.

Dalším do party ztrátových byly akcie společnosti Unipetrol, které se v průběhu celého dne držely vcelku v pohodě, v průběhu posledních dvou hodin však nakonec ztratily přes deset procent a celková ztráta tak činí 15,46 %.

Výrazným ztrátám se nevyhnuly ani akcie dalšího developera, společnosti Orco Property Group, která v průběhu dne rovněž klesala až k 20ti procentům, nakonec ale skončila se ztrátou 12,77 %. Kolem desíti procent ztrácí také akcie AAA Auto (-9,91 %), které klesají k ceně 15 korun na akcii.

Jediným „ziskovým“ titulem tak dnes byl Philip Morris, který skončil na zelené nule (+0,15 %), co do objemů však byl druhým nejméně obchodovaným titulem.

Konečné zůčtování pak vypadá pro index PX skutečně hrozivě, když jeho dnešní ztráta představuje 5,6 %, což je suverénně nejhorší výsledek zpomezi trhů střední a západní Evropy (FTSE -3,43 %, DAX -1,63 %, CAC -1,96 %, ATX -3,82 %, WIG -3,03 %, BUX -3,23 %). Hůře na tom byly pouze akcie v Rumunsku (BET -7,1 %), Rusku (RTS -11,46 %) a Ukrajině (-14,09 %).

O nic lépe dnes opět nevypadají ani americké trhy, které otevřely v mínusu kolem 1,5 %, nakonec se ale vzpamatovaly a pohybují se kolem nuly. Negativní zprávou byly zprávy o problémech společnosti AIG, která ztrácí v průběhu dne několik desítek procent (přes den byly v mínusu už přes 50 %!). Finanční sektor však mírně posiluje díky očekáváním rozhodnutí Fedu, který by měl snížit úrokové sazby.

Zdroj: Patria, Fio, BCPP, Bloomberg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.