Čtvrtek 17. června. Svátek má Adolf.

Bilance intervence ČNB: Posilování koruny dočasně pozdrženo, dlouhodobě je nevyhnutelné

Makro 07.10.2014 | 13:32 0 Komentářů

„ČNB úspěšně odčerpala z ekonomiky 7 miliard eur, ale 1,5 miliardy už je zpátky,“ říká Radim Synek ze Záložny CREDITAS.

Blíží se roční výročí měnové intervence ČNB, která v loňském listopadu utratila cca 200 miliard Kč za nákup deviz. Cíl operace, odčerpat z české ekonomiky přebytečná eura generovaná českým exportem do EU, byl splněn. Na druhou stranu se efekt této operace poměrně rychle vyčerpává. ČNB odebrala intervencí z trhu 7 miliard eur, ale odhaduji, že díky mimořádným výkonům českých exportérů je už 1,5 miliardy eur v české ekonomice zpátky.

ČNB jako regulátor ví, že dlouhodobý trend posilování koruny vůči euru je nevyhnutelný. Zdravý kurz pro vstup ČR do eurozóny je okolo 22 nebo 23 Kč za euro. Této hranice by mohla česká ekonomika dosáhnout v roce 2021 či 2022. Konečné rozhodnutí o vstupu do eurozóny ale nebude na regulátorovi, nýbrž na českých politicích, jejichž chování se předvídá daleko hůře než vývoj měnového kurzu.

À propos, kdo z politických důvodů vyčítá ČNB, že intervencí oslabila korunu, takže občanům zdražily zájezdy, nebere v úvahu, že před deseti lety bylo euro za 35 Kč. Dlouhodobě si ČNB naopak zaslouží ocenění za řízené posilování koruny a posilování koupěschopnosti Čechů v zahraničí.

Radim Synek, ředitel úseku finančních trhů a člen představenstva Záložny CREDITAS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.