CZK/€ 23.715 +0,08%

CZK/$ 22.076 -0,19%

CZK/£ 27.473 +0,64%

CZK/CHF 24.472 -0,01%

07. 10. 2014

0 komentářů

Bilance intervence ČNB: Posilování koruny dočasně pozdrženo, dlouhodobě je nevyhnutelné

 


 

Blíží se roční výročí měnové intervence ČNB, která v loňském listopadu utratila cca 200 miliard Kč za nákup deviz. Cíl operace, odčerpat z české ekonomiky přebytečná eura generovaná českým exportem do EU, byl splněn. Na druhou stranu se efekt této operace poměrně rychle vyčerpává. ČNB odebrala intervencí z trhu 7 miliard eur, ale odhaduji, že díky mimořádným výkonům českých exportérů je už 1,5 miliardy eur v české ekonomice zpátky.

ČNB jako regulátor ví, že dlouhodobý trend posilování koruny vůči euru je nevyhnutelný. Zdravý kurz pro vstup ČR do eurozóny je okolo 22 nebo 23 Kč za euro. Této hranice by mohla česká ekonomika dosáhnout v roce 2021 či 2022. Konečné rozhodnutí o vstupu do eurozóny ale nebude na regulátorovi, nýbrž na českých politicích, jejichž chování se předvídá daleko hůře než vývoj měnového kurzu.

À propos, kdo z politických důvodů vyčítá ČNB, že intervencí oslabila korunu, takže občanům zdražily zájezdy, nebere v úvahu, že před deseti lety bylo euro za 35 Kč. Dlouhodobě si ČNB naopak zaslouží ocenění za řízené posilování koruny a posilování koupěschopnosti Čechů v zahraničí.

Radim Synek, ředitel úseku finančních trhů a člen představenstva Záložny CREDITAS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Krocení inflace má dva soky – vládu a bilanci ČNB

Doby se mění. Už i v nejvyšších patrech ČNB se uvažuje o tom, že velká bilance centrální banky mění působení měnové politiky. ČNB jako instituce nese na svých bedrech důsledky někdejší nekonvenční politiky. Náklady na realizaci měnové politiky v době vyšších úrokových sazeb enormně vzrostly, stahování likvidity se […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *