CZK/€ 23.860 +0,15%

CZK/$ 21.880 -0,22%

CZK/£ 27.118 +0,03%

CZK/CHF 23.754 -0,13%

28. 11. 2014

0 komentářů

BIG EXPERT – Z 28% růstu se může v budoucnu radovat Philip Morris

 


 

České akcie

Radek Pavlíček, Roklen360

Telekomunikační společnost O2 prudce vystřelila nahoru až o 28 %! po oznámení o zpětném odkupu za cenu 277,15 Kč na akcii. Sice se nejedná o veřejný návrh k odkupu cenných papírů, nicméně se jedná o další krok k tomu, aby PPF případně vyvlastnila minoritní akcionáře.

Z registru ČNB vyplývá, že 19. listopadu nakoupil předseda dozorčí rady O2 a manažer PPF Martin Štefunko v celkem 27 obchodech 100 tisíc akcií firmy za průměrnou nákupní cenu necelých 215 Kč za kus, tj. v objemu přibližně 21,5 mil. Kč. Akcie O2 se v daný den posunuly od hladiny 211 nad 222 korun za akcii.

Transakce se odehrála v době, kdy majoritní vlastník O2, PPF, zveřejnil, že nabídne minoritním akcionářům odkup akcií za 277,15 Kč za jednu akcii. Analytička Roklen24 Lenka Dvořáková Švejdová se domnívá, že v případě schválení úvěru valnou hromadou dne 17. prosince se může nabídka menšinovým akcionářům na odkup akcií opakovat.

Zpráva, že si O2 půjčí až 31,8 miliardy korun spustila vlnu nákupních příkazů. O2 si má ve prospěch PPF půjčit 24,8 miliardy na splacení akvizičního dluhu za podíl od španělské Telefóniky SA i případný nákup dalších akcií. Zbylou část chce O2 použít na konsolidaci současného zadlužení a pro rozvíjení podnikatelské činnosti, včetně případných akvizic. V současnosti PPF vlastní 83 procent akcií O2. Zpráva je pro akcie krátkodobou podporou, avšak stále platí, že vývoj ceny akcií závisí na budoucích krocích PPF a je v tuto chvíli stěží předvídatelná.

REKLAMA

Pokud by PPF nabyla 90% podílu na společnosti a odešla by z burzy, mohla by z toho těžit česká tabáková společnost Philip Morris ČR, která v nedávné době zveřejnila pozitivní hospodářské výsledky. Vyšší možná dividenda v prvním čtvrtletí 2015 dává akciím prostor k růstu, akcionáři mohou v případě utržených peněz nakupovat konzervativní tabákovou společnost. Navíc místo O2 může do indexu MSCI vstoupit buď Pegas, nebo Philip Morris. Skladba indexu MSCI pro Českou republiku je pro řadu zahraničních investorů jediným viditelným odkazem na existenci pražské burzy. Pokud bude Philip Morris obchodovaný na MSCI, mohl by se těšit z větších objemů, které společnosti chybí. Především nízké objemy a tlak zahraničního prodejce srazily cenu akcií letos dolů až pod hranici 10 000 Kč. Pokud však Philip Morris srovnáme se zahraničními tituly matkou Philip Morris International, Altria, ReynoldsAmerican a Lorillard, zjistíme, že dříve cena zahraniční tržní ceny společností kopírovala, dnes za nimi výrazně zaostává, dividendou a P/E však značně převyšuje, přičemž rozhodné datum pro výplatu dividendy je již za dveřmi, a to v prvním kvartále 2015.

Obrázek níže porovnává konkurenční společnosti, oranžová Philip Morris International (PM), světle modrá Altria (MO), tmavě modrá ReynoldsAmerican (RAI), šedá Lorillard (LO).
clipboard0488

Zahraniční trhy

Jiří Šimara, CYRRUS

Sny akciových medvědů o hlubším propadu trhů se nenaplnily, své vítězství opět slaví optimističtí býci. Je to přitom jen něco málo přes měsíc, co se na trhy vrátila silná nervozita a indexy, zejména ty evropské, zamířily prudce dolů. S tím, jak se nálada zhoršovala, dostávalo se pozornosti výrokům různých „investičních guru“, kteří zvěstovali ještě mnohem hlubší výprodeje. Ty podle mnohých měly být navíc mnohem intenzivnější, než například v krizovém roce 2008. Předpovědi tohoto typu se však naštěstí nevyplnily a indexy v současnosti atakují svá historická maxima. Pro investora ale vyplývá jasné ponaučení. Nepřikládat přílišnou váhu panickým vyjádřením a hlavně zachovat klid. Mnohdy je totiž motivací k vydání různých katastrofálních scénářů pouze vlastní zviditelnění. 

REKLAMA

A co stojí za obratem sentimentu? Bohužel to není zlepšení ekonomické situace v eurozóně, jejíž zpomalení až k hranici recese stálo za říjnovou korekcí. Situace v tomto regionu zůstává nadále velmi kritická a kromě recese je stálým strašákem i hrozba deflace. Inflační očekávání u spotřebitelské inflace se v současnosti snížilo až na 0,4 % oproti 0,7 % v minulém roce. Už loňská úroveň byla přitom hluboko pod dlouhodobým cílem Evropské centrální banky, který počítá se spotřebitelskou inflací v eurozóně mírně pod dvěma procenty.  

Nyní se dostávám k samotné odpovědi, proč se na akciové trhy vracejí kupci. ECB prostřednictvím svého prezidenta Maria Draghiho stále častěji signalizuje, že není se současnou situací vůbec spokojena a je ochotna provést další monetární stimuly ve snaze odvrátit případnou deflaci. Kromě již autorizovaných nástrojů, jako je odkup krytých dluhopisů a ABS či poskytování dlouhodobých půjček TLTRO, se čím dál tím více spekuluje i o plnohodnotném kvantitativním uvolňování po vzoru Fed, BoJ či BoE. Dopad na reálnou ekonomiku QE v evropském prostředí je více než sporný, nicméně dopad na finanční trhy je jasně pozitivní. Od doby, kdy Draghi oficiálně připustil možnost odkupu vládních dluhopisů, posílil EuroStoxx 50 o 5 % a DAX 30 dokonce o 7 %.  

Ještě silnější optimismus brzdí zejména obavy o možnou nejednotnost členů Rady guvernérů ECB v otázce QE či legislativní překážky ztěžující spuštění tohoto programu. Názorovými oponenty jsou Draghimu například německý zástupce Weidmann či Rakušan Nowotny. K vyčkávání vyzývá i francouzský zástupce Rady guvernérů. Více detailů k tomu, jak silná je Draghiho pozice a zda jsou tedy současné růstu akciových trhů opodstatněné, bychom se měli dozvědět již 4. prosince, kdy proběhne další zasedání guvernérů ECB.
clipboard0489

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

REKLAMA

 * Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). **) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.  

 * * Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala/, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík, Dan Báča/CYRRUS, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/ČP INVEST investiční společnost, Jan Mach, Milan Nedbálek, Radek Pavlíček/FINANCE Zlín, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna, Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta /X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investorské chyby: Jak investovat a nepřijít na buben

Období zvýšené volatility vždy prověří psychickou odolnost investorů a poslední roky jsou toho ukázkovým příkladem. Při pohledu na klesající hodnotu svých investic byli mnozí investoři v pokušení nejen rychle prodávat, ale dokonce přehodnocovat své investiční strategie a horizonty. Ti poučenější vědí, že je třeba zachovat klid a… ideálně nedělat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

31. 01. 2023

O pomýlení inflací, ponaučení, zombifikaci ekonomiky a inflačních obětech a vrazích

Často se zapomíná, že většina čísel, která až do posledního haléře účetní kalkulují, jsou odhadem zatíženým inflační nejistotou. Málokdo klamné informace koriguje. Mnohým to vyhovuje. Ti, kteří získali dlouhodobé financování s fixní úrokovou sazbou, z inflace profitují. Problém může nastat, až bude nutné dluh refinancovat. I takto […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

11. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *