Čtvrtek 22. října. Svátek má Sabina.

BIG EXPERT – V zajetí volatility

Investice 02.10.2015 | 13:02 0 Komentářů

Mezinárodní měnový fond znovu zvedá varovný prst. Tento rok máme čekat pomalejší globální růst než v roce 2014 a příští rok na tom nebudeme o moc lépe. Dobrou zprávou je, že vyspělým ekonomikám včetně eurozóny i Česka se daří dobře.

Akciové trhy – Proč má MMF strach?

Mezinárodní měnový fond znovu zvedá varovný prst. Tento rok máme čekat pomalejší globální růst než v roce 2014 a příští rok na tom nebudeme o moc lépe. Dobrou zprávou je, že vyspělým ekonomikám včetně eurozóny i Česka se daří dobře. Achillovou patou globální ekonomiky jsou rozvíjející se trhy, které zpomalují tempo růstu pátým rokem v řadě. V centru všech problémů je Čína – ta má kardinální problém vypořádat se s rychlým nárůstem soukromého dluhu a přílišnou závislostí na investicích. Ukormidlovat rozumné zpomalení čínského obra nemusí být vůbec jednoduché. Čína má navíc poměrně výrazný přesah do zbytku asijského regionu – Korea, Vietnam. Dalším problémem je, že pád čínských investic tlačí dolů ceny řady komodit a dostává tím pod tlak rozvíjející se ekonomiky závislé na vývozu surovin (Jižní Afrika, Chile). V neposlední řadě je pro rozvíjející se trhy zásadní hrozbou dražší dolar a zvyšování amerických sazeb. Řada z nich si totiž v minulosti zvykla na příliv levných dolarových peněz ze zahraničí (např. Turecko).

Co si z toho vzít. Bubnuje MMF pouze planě na poplach nebo je čeho se bát? Strach z toho, že rozvíjející se trhy budou  velice těžko snášet kombinaci pomalejší Číny a dražšího dolaru je oprávněný. Zajímavé ale je, že tentokrát Christine Lagardová přímo nevarovala Fed před zvyšováním úrokových sazeb. Sami centrální bankéři z rozvíjejících se trhů (od Peru po Indonésii) totiž již vyzvali Fed, aby s prvním růstem sazeb neotálel… stávající nejistota ohledně toho, jak rychle sazby půjdou vzhůru je podle nich horší. Nerozhodnost Fedu navíc po zářijovém zasedání zjevně trhy neuklidnila – ba naopak. Investoři jako by se zalekly toho, že se Fed nehledě na silné domácí fundamenty bojí vývoje v zahraničí.

Jan Bureš, Poštovní spořitelna

Zahraniční trhy – V zajetí volatility

Od zářijového zasedání Fedu pokračuje na akciových trzích klesající trend a zvýšená volatilita. Obecně vzato nebylo vystoupení šéfky americké centrální banky vnímáno jako příliš zvládnuté a zdůvodnění pro pokračování v politice nulových sazeb vneslo mezi investory rozčarování, byť začátek cyklu zvyšování sazeb v USA nakonec nebyl většinovým scénářem.

Zpochybnění silného globálního růstu a zdůraznění obav z deflačních tlaků převážily a prozatím naplňují negativní výhled některých stratégů. Navíc pokračující slabší makrodata z Číny jen přidávají na pesimismu a prohlubující se problémy např. Brazílie vyvolávají otázku, zda se problémy velké části rozvíjejících se zemí (především té závislé na exportu surovin) nakonec nepřelijí také do rozvinutých trhů a nevyšlou další protiinflační šok.

Oddalování zvyšování sazeb s sebou nicméně nese ještě efekt zvýšené nejistoty a každé zasedání Fedu bude sledováno s velkou nervozitou, jaký slovní doprovod centrální banka zvolí. Je však evidentní, že jsme definitivně opustili svět, ve kterém trhy rostly na špatná data v očekávání ještě uvolněnější měnové politiky centrálních bank. Navzdory vesměs spíše horším číslům z USA v posledních měsících se ekonomika Spojených států stále nachází v kondici, kterou jí především země západní Evropy mohou jen závidět. Rovněž levné energie budou i nadále podporovat spotřebitele a silně zdevalvované měny rozvíjejících se zemí budou silným motorem pro tamní export a oživení.

Patrik Hudec, Generali PPF Asset Management, obhospodařovatel fondů ČP INVEST investiční společnosti

clipboard0845

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.
* Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). 
* * Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.  
* * Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala/, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík/CYRRUS, Jan Bureš/Poštovní spořitelna, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/Generali Investments CEE, obhospodařovatel fondů ČP INVEST, Libor Stoklásek/GRANT CAPITAL, Radek Pavlíček/Roklen360, Aleš Charvát/UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, Jaroslav Brychta/X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.