Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

BIG EXPERT – Trhy hýbou řecký dluh a rusko-ukrajinský hra na mír

InvesticeMakro 13.02.2015 | 17:56 0 Komentářů

Řecký dluh a ukrajinská hra na mír aktuálně jsou a v nejbližších dnech i budou hybateli nejen pražskou burzou, ale i celkovým ekonomickým vývojem.

České akcie

Michal Chrvala

Řecký dluh a ukrajinská hra na mír aktuálně jsou a v nejbližších dnech i budou hybateli nejen pražskou burzou, ale i celkovým ekonomickým vývojem.

Výsledky tento týden reportovala největší tuzemská telekomunikační společnost O2. Provozní výnosy O2 klesly o 5 procent na 44,7miliardy a provozní zisk klesl o 13 procent na 16 miliard korun. „Rok 2014 byl pro O2 přelomový. Změnili jsme firemní hodnoty, nastavili nové priority a zjednodušili a zefektivnili fungování celé společnosti. Provedené změny už se začínají projevovat na konkrétních číslech a zlepšujících se trendech ve všech segmentech našeho podnikání. Cíle pro tento rok jsme splnili,“ uvedl generální ředitel Tomáš Budník.

Dalším reportujícím byla dnes ráno Komerční banka. Ve čtvrtém čtvrtletí dosáhla čistého zisku 3,3 miliardy. Hnacím motorem pro další růst akcí Komerční banky bude jednoznačně výše navrhované dividendy za rok 2014 ve výši 310 korun.

Vývoj na ostatních titulech bude do značné míry ovlivněn vývojem situace především v Řecku a hlavně vývojem na Ukrajině.

Měny, úrokové míry

Martin Pecka, Generali PPF Asset Management, obhospodařovatel fondů ČP INVEST investiční společnosti

Česká měna zůstala v tomto týdnu proti euru téměř beze změny. Kurz se držel v relativně úzkém pásmu a zakončil týden na hladině 27,70 CZK/EUR. Zatímco okolní regionální měny byly naopak spíše pod prodejním tlakem, domácí měně pomohlo rozhodnutí ČNB, která na svém posledním zasedání ponechala kurzový závazek beze změny na úrovni 27 korun za euro. ČNB totiž vnímá pokles inflace z titulu cen ropy coby jev přechodný. Nicméně pokud se meziroční inflace v průběhu letošního roku podívá do záporných hodnot, může mít koruna tendenci testovat úroveň 28 za euro, v nejbližších týdnech se ale nejspíše bude většinu času držet v pásmu 27,60–27,90.

Česká swapová výnosová křivka se během uplynulého týdne posunula lehce vzhůru, když byla pod vlivem vývoje v eurozóně. Na domácím dluhopisovém trhu pak po delší době emitovalo ministerstvo financí dluhopisy s pevným výnosem a splatnostmi v letech 2018 a 2028. Zcela podle očekávání se aukce setkala s velkým zájmem investorů, který rezultoval v silnou poptávku po těchto papírech. Pro nejbližší období čekáváme na trhu dluhopisů klid, neboť zde chybí impuls, jenž by měl úrokové výnosy tlačit k vyšším úrovním.

clipboard0588

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

* Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). **) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.  

* * Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala/, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík/CYRRUS, Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/Generali PPF Asset Management, obhospodařovatel fondů ČP INVEST investiční společnosti, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Jan Mach, Radek Pavlíček/Roklen360, Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta /X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.