Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

BIG EXPERT – Řecko před vyschnutím státní kasy

Investice 22.05.2015 | 11:00 0 Komentářů

Řecko je příběh, který zdánlivě nikdy nekončí. To se ale může změnit. Červnové splátky Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) mohou být pro Athény konečnou stanicí. Nebo minimálně stanicí, kde začne daleko divočejší jízda.

Akciové trhy

Jan Bureš, Era Poštovní spořitelna

Řecko je příběh, který zdánlivě nikdy nekončí. To se ale může změnit. Červnové splátky Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) mohou být pro Athény konečnou stanicí. Nebo minimálně stanicí, kde začne daleko divočejší jízda.

Řada indicií nasvědčuje tomu, že na červnové splátky MMF (celkově necelých 1,5 miliardy eur) Řekové bez pomoci zvenčí peníze neseženou. Již na květnovou splátku si Řekové museli vybrat prostředky uložené u MMF (které budou muset vrátit). Současně každý měsíc (i v květnu a červnu) vyplácí zaměstnancům a penzistům okolo 2,5 miliardy euro a podle některých zdrojů tak mohou řecké úřady narážet na nedostatek eur již v květnu. Naprosto také selhal plán na aktivizaci zdrojů lokálních vlád. Ty v drtivé většině odmítly poslat své peníze do Athén. Bez dohody na reformním balíku s mezinárodními věřiteli to tak půjde těžko.

A dohoda na zásadních reformních bodech je v nedohlednu. Syriza byla ochotná ustoupit v privatizacích i regulaci chráněných odvětví, ale penzijní systém i trh práce jsou pro ně oblasti, kde by pravděpodobně ústupky vedly k rozpadu vládní strany.  I proto se čím dál vážněji zvažuje možnost referenda. Pokud ho chce premiér Tsipras stihnout, musí být dohoda o reformách na stole nejpozději do příštího týdne. Jinak se Řekové budou kapitálovým kontrolám a dalšímu vyhrocení situace vyhýbat jen stěží.

České akcie

Radek Pavlíček, Roklen360

Jak jsem již avizoval v jednom z předchozích článků, Philip Morris má stále co nabídnout. Nedávný prodej od velkého zahraničního fondu, jak se začíná ukazovat, bylo velkou chybou. Zahraniční prodejce dokázal stlačit cenu Philip Morrisu pod 10 000 korun. Na úrovni pod 10 000 Kč začaly pro mnoho akcionářů doslova žně. Přece jenom investovat do akcií, které nesou roční dividendu přes 8 % a dlouhodobě vykazují stabilní hospodářské výsledky, má něco do sebe. Na rozdíl od řady ostatních tuzemských firem, Philip Morris vykazuje dlouhodobě stabilní hospodářské výsledky. Letošní první čtvrtletí bylo pro tabákovou společnost opět úspěšné. Meziročně vzrostl hrubý zisk o 12,2 %! na 1,1 miliardy Kč a to díky příznivému vývoji cen v Česku a na Slovensku.

Tabáková společnost změnila od letošního roku provozní model. Výsledkem změny provozního modelu je, že je Philip Morris odměňován prostřednictvím poplatku za výrobní službu a nevykazuje exportní prodeje. To je důvod, proč jsou tržby za výrobní služby nižší, než tržby z exportního prodeje v minulém roce. Slabší kvartál, díky dopadům ze spotřební daně, měl negativní dopad na tržby. Tento negativní dopad nicméně zastiňuje nárůst zisku a také nárůst tržního podílu o 0,5 % na 46,8 % a to především díky značce RGD.

Domnívám se, že může být síla tabákové společnosti u řady investorů stále podceňovaná a akcie mohou být přehlíženy pro konzervativní politiku. Na trhu investoři vyhledávají rizikovější investice a mnoho z nich, v dnešní době levných peněz a nízkých úrokových sazeb, defenzivnější tituly podceňuje. Pokud se však zaměříme na velké hráče, jako je například známý investor Warren Buffett, tak právě Buffett nyní spatřuje na trzích rizika překoupenosti a zásobuje se defenzivnějšími tituly s vysokým cash-flow, pravidelnými dividendami a dominantním postavením na trhu.

clipboard0736

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

* Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). **) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.  

* * Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala/, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík/CYRRUS, Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/Generali Investments CEE, obhospodařovatel fondů ČP INVEST, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Radek Pavlíček/Roklen360, Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta /X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.