Čtvrtek 20. ledna. Svátek má Ilona.

BIG EXPERT: PX opět hluboko pod 1000 bodů

Investice 11.07.2014 | 14:07 0 Komentářů

Poslední hrstka investorů působících na pražské burze bude zřejmě svědkem pořádně horkého léta. Se začátkem prázdnin se index PX definitivně rozhodl, kterým směrem se po sedmiměsíční oscilaci v pásmu 970 – 1040 bodů, vydá. Můžeme tak směle konstatovat, že hranice 1040 bodů se stala pro tuzemský index nepřekonatelnou rezistencí a z čistě technického pohledu přišla logická výraznější korekce. 

Jazyk zlý a nestoudný by ještě dodal: „A to ještě na trhy nepřišla plošná korekce! Co budeme dělat, až nám začne korigovat Komerční banka, VIG a eventuálně i ČEZ.“ Tuzemský benchmark se může lehce přiblížit hladině 900 bodů.

Překvapením asi není pokles akcií NWR na úroveň 4 Kč, když indicie naznačující scénář z minulého týdne zde byly již delší dobu. I přes pondělní prohlášení ministra Mládka o možném zájmu státu o společnost OKD, pokládáme nákup akcií NWR za „těžkou ruletu“ neslučující se s žádným rozprostřením rizika či „money managementem“.

O to větší „senzací“ se stal těžký karambol na akciích Erste Bank. Trošku naprázdno tak vychází loňská prohlášení představitelů banky o stabilizující se situaci na „svých trzích“. A těžko věřit tomu, že management se ztrátou 1,6 mld. Euro nekalkuloval již nějaký ten pátek. Jak je vidno, ke stabilizaci bude, zejména v případě Maďarska, cesta ještě hodně dlouhá a finančně dosti bolavá. Tamější vláda se prostě rozhodla, že rizikové investiční rozhodnutí obyvatel Maďarska vzít si hypotéku v cizí měně zkrátka zaplatí zahraniční banky. I v tomto kroku lze nalézt možnou snahu donutit některé zahraniční bankovní domy opustit maďarský trh. V tomto místě si dovolím připomenout, že při posledním nevyplacení dividendy byl největší akcionář nucen část akcií Erste Bank rozprodat. Podobný scénář tak může přijít i letos a hranice 493 CZK (resp. 18 Eur), kde se nachází určité technické podpory, nemusí být zdaleka konečná.

Pokud tedy označíme akcie Orco, TO2, CETV a NWR za obtížně obchodovatelné, s klidným srdcem můžeme kupovat pouze dividendové jistoty v podobě akcií Pegas Nonwovens, Philip Morris a Fortuna. Zkrátka koupit, sebrat dividendu a čekat, případně rozumně přikupovat. Jedna z mála vhodných strategií realizovatelných a smysluplných na pražské burze. 

Zdroj: Tisková zpráva BIG EXPERT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.