CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

19. 06. 2015

0 komentářů

BIG EXPERT – Pražská burza již na hranicích podpory?

 


 

České akcie – Pražská burza již na hranicích podpory?

Jiří Zendulka, BH Securities

Po každoročním jarním přívalu dividend, resp. rozhodných dnů pro nárok na dané požitky, se měřeno indexem PX pražská burza nasměrovala očekávaně na jih. Opakovaně se technickou podporou ukázala úroveň indexu cca 1013 b. Její prolomení však v úvodu června otevřelo cestu níže k hranici 980 b., kterou jsem již také zmiňoval v únorovém komentáři. Domácí trh se od dané úrovně dokázal odrazit, nicméně nervozita ohledně Řecka společně s vývojem na západoevropských trzích následně dopomohla i k proražení této hladiny.

S indexem PX jsme se tak již nyní ocitli v blízkosti úrovně 960 b., kde lze hledat další poměrně výraznou rezistenci. „Absolutní dno“ lze ze současného pohledu stále možno u indexu spatřovat u hranice 930 b., jak již bylo graficky naznačeno v únorovém komentáři a který lze stále považovat za směrodatný (viz níže včetně vývoje domácího trhu v mezičase). V následujících měsících, resp. v celém letošním roce by se v daném trendu/pásmu měl domácí trh nadále pohybovat.
clipboard0774

Před měsícem jsem pak v posledním komentáři zmiňoval jako hlavního favorita domácího trhu akcie O2 C.R. za ceny pod 180 Kč (před rozdělením firmy). Vývoj v mezičase dopadl nad očekávání a přinesl zhodnocení již přes 50 %. Středeční „rekordní“ závěr akcií O2 C.R. na 97 Kč společně s cenou odkupu akcií CETIN za 176 Kč může totiž akcionářům přinést celkem již 273 Kč. Mohou tak již dokonce získat vyšší cenu, než při prvotním odkupu PPF za 295,15 Kč po získání společnosti. V úvahu je totiž nutno vzít v mezičase vyplacené dividendy (18 Kč+13 Kč). V součtu se již dostáváme nad hranici 300 Kč, resp. jen lehce pod danou hranici v případě zohlednění zdanění dividend. Akcie O2 C.R. se tak ze současného pohledu v blízkosti hranice 100 Kč naopak zdají být zralé k prodeji či dokonce k shortu.

Na zajímavé nákupní úrovně se naopak dostávají jiné tituly.

REKLAMA

Největší propad v posledních týdnech zaznamenaly akcie VIG, které ztratily přes čtvrtinu hodnoty. Negativní výhled firmy titul logicky nasměroval na jih, nicméně sám o sobě by až takový vliv rozhodně neměl mít. Titul se tak propadá nejspíše v návaznosti květnové oznámení o jeho vyřazení také z širšího indexu STOXX Europe 600. V pátek 19. 6. bude v daném indexu naposledy a sázet by šlo, že „indexoví investoři“ již budou mít portfolio z většiny vyčištěno a titul by se mohl začít vracet na fundamentálně oprávněné vyšší úrovně.

Na domovském trhu na Nasdaq se již ke svým loňským minimům dostávají akcie CETV. Mohly by tak zde opět nalézt podporu, když navíc vidíme oslabování dolaru ke středo a východoevropským měnám, což je pro účetní vyjádření hospodaření firmy pozitivum. V minulosti právě na tento faktor investoři na Wall Street dokázali kurzově reagovat. Navíc manažeři firmy nejen, že získávají v rámci motivačního programu akcie zdarma (dle mého v nepřiměřeném rozsahu), ale také člen představenstva Parm Sandhu se minulý týden odhodlal do akcií CETV investovat svých 100 tis. USD přímo na trhu. Transakci lze tak považovat za projevenou důvěru ve firmu do budoucna.

Najít nákupní příležitost lze navíc na pražské burze nejen u zmiňovaných dvou titulů.

Zahraniční trhy – Vhodná příležitost k nákupu DAXu?

Radek Pavlíček, Roklen360

REKLAMA

Šéfka Mezinárodního Měnového fondu Christine Lagardová sdělila, že Řecku nebude prodloužena lhůta odkladu. Pokud se nepodaří provést platbu na konci měsíce, skončí Řecko krachem. Zásady Lagardové byly minulý týden označeny řeckým předsedou vlády jako kriminální. Řecko musí zaplatit do konce června 1,5 miliardy eur. Podle pravidel MMF platí, že jakmile je platba po splatnosti, národ se okamžitě stane nezpůsobilým pro dodatečné finanční prostředky.

Žádná dodatečná lhůta ani jiná cesta odkladu neexistuje. Německá kancléřka dodala, kde je vůle, tam je i cesta.

Řecká splátka 300 milionů eur měla být uhrazena už 5. června, ale země se rozhodla sloučit všechny červnové splátky do jedné a splatit je koncem měsíce. Řecký premiér Tsipras dal však jasně najevo tento týden věřitelům, že pokud se Řecku nepodaří dohodnout se na finanční pomoci s věřiteli, nezaplatí dluh MMF.

Nejvíce postihnutý index DAX reagoval od počátku řecké krize výrazným výprodejem. Nyní se domnívám, že některé tituly mohou být na zajímavých úrovních. Sledoval bych akcie automobilek Daimler, Volkswagen, Deutsche Telekom a Adidas.
clipboard0775

REKLAMA

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

* Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). **) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.  

* * Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala/, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík/CYRRUS, Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/Generali Investments CEE, obhospodařovatel fondů ČP INVEST, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Radek Pavlíček/Roklen360, Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta /X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investorské chyby: Jak investovat a nepřijít na buben

Období zvýšené volatility vždy prověří psychickou odolnost investorů a poslední roky jsou toho ukázkovým příkladem. Při pohledu na klesající hodnotu svých investic byli mnozí investoři v pokušení nejen rychle prodávat, ale dokonce přehodnocovat své investiční strategie a horizonty. Ti poučenější vědí, že je třeba zachovat klid a… ideálně nedělat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

31. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *